Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-09-10| Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje

ESA bada potencjał satelity Sentinel-3


Choć projektowany w ramach misji GMES aparat Sentinel-3 ma zostać wystrzelony dopiero w 2013 r., Europejska Agencja Kosmiczne wie już, czego będziemy mogli spodziewać się po urządzeniach teledetekcyjnych zainstalowanych na jego pokładzie. Wszystko dzięki eksperymentowi Sen3Exp.

W rozpoczętym w połowie tego roku projekcie bierze udział ponad 60 naukowców, którzy na potrzeby badań wykorzystują m.in. sensory lotnicze i satelitarne oraz pomiary naziemne. Eksperyment realizowany jest we Włoszech oraz Hiszpanii, a jego celem jest pozyskanie obrazów hiperspektralnych o właściwościach zbliżonych do zdjęć, jakie wykonywać będzie aparat Sentinel-3.

Na początku września zakończono gromadzenie danych teledetekcyjnych z dwóch obszarów. W tym celu równocześnie obrazowano poligony badawcze przy wykorzystaniu: satelity Envisat, trzech sensorów hiperspektralnych zainstalowanych na pokładzie samolotu należącego do Hiszpańskiego Instytutu Technologii Lotniczych (INTA) oraz pomiarów naziemnych. Obecnie zespół naukowców przetwarza wszystkie zgromadzone informacje, choć pierwsze efekty symulacji opublikowano już na stronach ESA. W kolejnej fazie eksperymentu zostaną wykorzystane również dane zebrane nad obszarem Belgii i Szwajcarii przez eksperymentalny spektrometr APEX (Airborne Prism Experiment).

Zdjęcie hiperspektralne okolic miasta San Rossore we Włoszech (rozdzielczość oryginalna) - fot. INTA

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama