Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-09-08| GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Software

DTM z satelity GeoEye-1


Australijska firma AAMHatch ukończyła testowy projekt, którego celem było sprawdzenie, czy wysokorozdzielcze obrazy satelitarne pozyskane przez satelitę GeoEye-1 mogą być wykorzystane do generowania numerycznych modeli terenu o dużej dokładności.

NMT opracowano na podstawie stereopar dla położonego we wschodniej Australii obszaru o powierzchni 270 km kw. Produkt zamówiła w lutym br. jedna ze tamtejszych spółek energetycznych. Pozyskany tym sposobem model miała charakteryzować dokładność na poziomie nie gorszym niż 2 metry. Na podstawie porównania NMT z punktami kontrolnymi stwierdzono, że średni pionowy błąd kwadratowy (RMS) wyniósł 0,39 m, co pozwala na generowanie poziomic nawet co 1,3 m. Przy wyliczeniach tych wykorzystano specyfikację National Standard for Spatial Data Accuracy, w której założono, że NMT nadaje się do generowania poziomic przy cięciu nie gęstszym niż 3,25 RMS.

Jak podaje AAMHatch, zaletą wykorzystania satelity GeoEye-1 do generowania NMT jest nie tylko wysoka rozdzielczość zdjęć, lecz także bardzo duża zwrotność aparatu, dzięki czemu może on sprawnie wykonywać obrazy tego samego obszaru z dwóch pozycji.

Źródło: AAMHatch


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS