Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-09-05| GIS, Software, Ludzie, Instytucje, Imprezy

VI Podlaskie Forum GIS w Supraślu


Tematem przewodnim tegorocznego Podlaskiego Forum GIS (3-5 września) było wykorzystanie interoperacyjności instytucjonalnej i technologicznej w geoinformacji. Uczestnicy Forum dyskutowali nad tymi funkcjami systemów informacji terenowej, które umożliwiają: gromadzenie, udostępnianie oraz współdzielenie informacji, integrację zbiorów danych z różnych źródeł, a także współpracę niezależnych platform sprzętowych i systemowych.

Geodeci – reprezentanci administracji rządowej i samorządowej, placówek naukowych i edukacyjnych, a także firm prywatnych – przedstawiali wykorzystanie interoperacyjności w budowanej przez nich infrastrukturze danych przestrzennych, a także omawiali podstawowe aspekty wdrażania tej idei: legislacyjne, koncepcyjne i technologiczne.

Kwestie technologiczne zaprezentowano m.in. na przykładzie SOA (service oriented architecture) – modelu architektury zorientowanej na usługi, zakładającego minimalizację wymagań sprzętowych po stronie użytkownika i dostęp do geoinformacji oraz różnych usług za pomocą przeglądarki internetowej i połączenia z tzw. serwerami rozproszonymi.
Technologia ta umożliwia wyszukiwanie i pobieranie wybranych treści geoprzestrzennych (np. danych katastralnych, map, modeli budynków 3D itd.) w skali globalnej, krajowej czy lokalnej i łączenie ich w środowisku pracy użytkownika w jedną bazę danych. Pozwala to na tworzenie różnorodnych serwisów branżowych na bazie ogólnodostępnych danych (pochodzących na przykład z urzędowego serwisu geoportal.gov.pl).
Sprawne funkcjonowanie tego mechanizmu umożliwiają standardy wypracowane przez organizacje ISO oraz OGC, które obejmują m.in. zagadnienia związane ze: schematami aplikacyjnymi, katalogowaniem obiektów, metadanymi, jakością danych, wymianą danych (standardy: XML, GML, UML, XSD).

Prelegenci Forum podkreślali „dobrodziejstwo” standardów WMS i WFS, które dają możliwość integracji przez internet różnych systemów geoinformatycznych (jak chociażby: ArcInfo, Ewmapa, iGeomap) i tworzenia jednolitego modelu danych. Warunek interoperacyjności uznany został za podstawową cechę współczesnych systemów GIS.

Organizatorami VI Podlaskiego Forum GIS pn. „Interoperacyjność instytucjonalna i technologiczna do zastosowania w geoinformacji” byli: marszałek województwa podlaskiego, geodeta województwa podlaskiego i Stowarzyszenie Geodetów Polskich.

Przemysław Gędziorowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama