|2009-09-03|
Mapy, Prawo, Edukacja, Instytucje
Cyfrowa biblioteka Europeana podwoiła zbiory
W wielojęzycznej europejskiej bibliotece cyfrowej Europeana jest już dostępnych około 4,6 miliona książek, map, fotografii, gazet i fragmentów filmów. Od chwili jej otwarcia w listopadzie 2008 r. zbiory biblioteki powiększyły się ponad dwukrotnie.
W opublikowanym kilka dni temu komunikacie Komisja Europejska ogłosiła zamiar zwiększenia do 2010 r. objętości katalogu Europeany do 10 mln zdigitalizowanych dzieł. Zainicjowała również publiczną dyskusję poświęconą przyszłym wyzwaniom stojącym przed digitalizacją książek w Europie – debatę nad potencjałem partnerstwa między sektorem publicznym i prywatnym oraz koniecznością reformy zbyt zróżnicowanych europejskich regulacji z zakresu prawa autorskiego. Konsultacje w sprawie przyszłości Europeany i digitalizacji książek potrwają do 15 listopada br.
Komisja Europejska stawia m.in. takie pytania: W jaki sposób można zapewnić dostępność materiałów w wersji cyfrowej dla użytkowników w całej UE? Czy konieczna jest lepsza współpraca z wydawcami w odniesieniu do materiałów chronionych prawami autorskimi? Czy dobrym pomysłem byłoby stworzenie europejskich wykazów dzieł „osieroconych” i o wyczerpanym nakładzie? Jak powinno wyglądać długookresowe finansowanie Europeany? Pytania kwestionariusza konsultacji
Wśród 31 państw biorących udział w projekcie wg stanu na koniec lipca br. największy udział w całkowitej liczbie udostępnionych pozycji ma Francja (47%), na dalszych miejscach są Niemcy (15,4%) i Holandia (8%). Polska jest na odległej 14. pozycji z udziałem zaledwie 0,3%. Partnerem projektu i zarazem dostawcą zasobów cyfrowych z Polski jest Biblioteka Narodowa.
Europeana została uruchomiona przez Komisję Europejską w listopadzie 2008 r. W latach 2009-2011 ze środków unijnego programu eContent plus będzie pokrywanych około 80% budżetu biblioteki (2,5 mln euro rocznie), natomiast pozostałą część sfinansują państwa członkowskie i instytucje kultury. Do roku 2013 Komisja Europejska może kontynuować finansowanie Europeany kwotą 9 mln euro ze środków programu na rzecz konkurencyjności i innowacji. Biuro Europeany mieści się w siedzibie niderlandzkiej biblioteki narodowej w Hadze i jest prowadzone przez Fundację Europejskiej Biblioteki Cyfrowej.
Przykłady map dostępnych w Europeanie:
Regnum Poloniae ejusque confinia (ze zbiorów Biblioteki Narodowej Portugalii)
Carte de l’Islande z 1779 r. (ze zbiorów Narodowej i Uniwersyteckiej Biblioteki Islandii)
AW (Źródło: KE)
|