Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-08-21| Mapy

Polak pójdzie do czeskiego więzienia za kradzież map


Piotr Stanisław Peron – Polak z prawem stałego pobytu w Kanadzie – został skazany przez czeski sąd na 5 lat więzienia za kradzież dwóch XVI-wiecznych map z Biblioteki Naukowej w Ołomuńcu. Będzie musiał także zapłacić 1,2 mln koron (67 tys. dolarów) odszkodowania i przez 8 lat będzie mieć zakaz wjazdu do Czech.

W marcu br. Piotr Peron ukradł z ołomuńskich zbiorów mapę świata z 1520 roku autorstwa Timotheusa Apiana, wycinając ją wcześniej z książki „Ioannis Camertis Minoritani”. Jednak gdy próbował zdobyć kolejny łup – mapę z 1599 roku – został złapany na gorącym uczynku i przekazany miejscowej policji.

W trakcie procesu Piotr Peron przyznał się do kradzieży dzieła z 1599 roku, choć zaprzeczył jakoby miał mieć styczność z mapą Apiana, która zaginęła bez śladu. Sędzia Marketa Langerova nie uwierzyła jednak w zapewniania oskarżonego, gdyż – jak przypomniała – sam Peron podczas rozprawy podał najdrobniejsze detale dotyczące mapy Apiana, zanim został powstrzymany przez swojego adwokata.

Prowadząca sprawę prokurator Petra Brncalova powiedziała z kolei, że oskarżony był prawdopodobnie członkiem większej grupy zorganizowanej. Podkreśliła również, że Peron był ekspertem w dziedzinie historycznych map, gdyż doskonale wiedział, jak należy się z nimi obchodzić.

Co ciekawe, Piotr Peron został oskarżony o oszustwa także w Polsce, gdzie w marcu br. zakazano mu opuszczania kraju. Wartość zaginionego dzieła Apiana szacowana jest na 1,2 mln koron (czyli tyle, ile wynosi zasądzone odszkodowanie), choć eksperci twierdzą, że na rynku amerykańskim można ją sprzedać nawet za 6 mln koron (333 tys. dolarów). Druga mapa warta jest około 0,6 mln koron (33 tys. dolarów).

Źródło:


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama