Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-08-14| Firma, Prawo, Edukacja, Ludzie

Opublikowano ustawę o praktykach absolwenckich


Wystarczy zgoda zainteresowanych stron, by absolwenci do 30. roku życia mogli zawierać z pracodawcami umowy o odbyciu praktyk absolwenckich – zakłada opublikowana właśnie ustawa o praktykach absolwenckich. Na praktykę będzie mogła być przyjęta osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum.

Zgodnie z ustawą (DzU nr 127 z 13 sierpnia, poz. 1052) umowa o praktykę absolwencką nie będzie miała charakteru umowy o pracę. Daje to możliwość odbycia stażu tylko na zasadzie zgody samych zainteresowanych, bez konieczności ingerencji organów administracji państwowej, co zmniejszy obciążenie budżetu państwa. Podmiotem, z którym absolwent zawiera umowę o odbyciu praktyki, może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.

Praktyka absolwencka może być płatna lub bezpłatna. Wysokość ewentualnego wynagrodzenia praktykanta nie może jednak przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W przypadku praktyki nieodpłatnej, umowa może być rozwiązana w każdej chwili, a jeśli praktykant otrzymuje wynagrodzenie – z zachowaniem siedmiodniowego terminu wypowiedzenia.
Umowa powinna określać: rodzaj pracy (w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne), okres odbywania praktyki, tygodniowy wymiar czasu pracy i wysokość ewentualnego świadczenia pieniężnego. Ustawa zobowiązuje ponadto podmiot przyjmujący absolwenta na praktykę do wystawienia mu – na jego wniosek –zaświadczenia o rodzaju wykonywanej pracy i nabytych umiejętnościach.

Przyszły stażysta i oferujący praktyki przedsiębiorca uzyskają możliwość elastycznego ułożenia warunków odbycia praktyk. Będzie to możliwe poprzez zastosowanie przepisów prawa pracy tylko w niezbędnych przypadkach. Dla ochrony praktykantów ustalono zakaz zatrudniania stażysty do pracy szczególnie niebezpiecznej, w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 23715 kodeksu pracy. Praktyki absolwenckie będą również regulowane przepisami dotyczącymi równego traktowania w zatrudnieniu oraz BHP.

Zdaniem ustawodawcy dzięki tym przepisom młodzi ludzie będą mogli łatwiej odnaleźć się na rynku pracy. Dokument uzupełnia zapisy m.in. kodeksu pracy i ustawy o promocji zatrudnienia. Został opracowany zgodnie z tymi samymi zasadami, co nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Nie tworzy więc kolejnych obowiązków lub zakazów, lecz jedynie ramowo określa prawa przysługujące adresatom przepisów.

Ustawa wejdzie w życie 28 sierpnia br.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS