wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-08-10| Mapy, Prawo, Instytucje

Kartowanie wrażliwe politycznie


W ostatnich dniach dwa największe serwisy kartograficzne – Google Maps i Microsoft Bing Maps – pod naciskiem władz w New Delhi i Baku musiały poprawić swoje mapy dla terenów spornych – Arunachal Pradesh i Górskiego Karabachu.

Na kilka dni przed indyjsko-chińskimi rozmowami ws. przynależności politycznej regionu Arunachal Pradesh w internecie zawrzało. Okazał się, że teren ten, będący faktycznie pod jurysdykcją New Delhi, na mapach Google opisany jest wyłącznie nazwami w języku chińskim oraz w angielskiej transkrypcji. Indyjscy blogerzy i politycy natychmiast zbombardowali Google listami protestacyjnymi, w wyniku czego władze korporacji zdecydowały się na „salomonowe rozwiązanie” i pozostawiły wyłącznie toponimy w języku angielskim oraz naniosły przerywaną linią granice roszczeń terytorialnych obu krajów. Warto dodać, że zarówno w Chinach, jak i Indiach wydawanie map pokazujących granice „niepoprawne politycznie” jest surowo karane. Co ciekawe, dziennik „The Times of India” donosi, że umieszczenie w Google Maps chińskich nazw najprawdopodobniej nie jest decyzją władz amerykańskiej korporacji, lecz efektem ataku chińskich hakerów.

Druga kartograficzna afera wybuchła w Azerbejdżanie, gdy tamtejsi internauci odkryli, że region Górskiego Karabachu na mapach serwisu Microsoft Bing Maps został oznaczony jako niepodległy kraj, podczas, gdy jest on terenem spornym pomiędzy Azerbejdżanem a Armenią. Podobnie sytuacja wygląda w serwisie pogodowym Microsoftu. Władze w Baku wysłały do Ambasady Stanów Zjednoczonych oficjalny protest w tej sprawie. W rezultacie sporny region jest już oznaczony jako terytorium podległe władzom w Azerbejdżanie. Tymczasem, jak podaje Wikipedia, „do dziś Republika Górskiego Karabachu jest de facto niepodległym państwem posiadającym demokratycznie wybrany rząd, wolnorynkową gospodarkę i wszystkie niezbędne atrybuty suwerenności. Nie jest jednak uznawana przez żadne państwo na świecie, nawet przez Armenię.”

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS