wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-08-06| Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje

Projekt rozporządzenia w sprawie upoważnienia do uznawania kwalifikacji zdobytych za granicąMSWiA opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie upoważnienia organów do uznawania kwalifikacji w zawodach regulowanych, w tym m.in. w zakresie zawodów geodezyjnych i kartograficznych. Projekt skierowano do konsultacji społecznych z terminem zgłaszania ewentualnych uwag do 21 sierpnia 2009 r.

W projekcie napisano, że do uznawania kwalifikacji – nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), tj. stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – w zakresie zawodów geodezyjnych i kartograficznych upoważniony jest Główny Geodeta Kraju. Zawody regulowane wymienione w projekcie rozporządzenia to geodeta uprawniony do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresie:
a) geodezyjnych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, realizacyjnych i inwentaryzacyjnych,
b) rozgraniczania i podziałów nieruchomości (gruntów) oraz sporządzania dokumentacji do celów prawnych,
c) geodezyjnych pomiarów podstawowych,
d) geodezyjnej obsługi inwestycji,
e) geodezyjnego urządzania terenów rolnych i leśnych,
f) redakcji map,
g) fotogrametrii i teledetekcji.

Jak czytamy w uzasadnieniu, projekt rozporządzenia stanowi realizację upoważnienia zawartego w ustawie z 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (DzU z 2007 r. nr 65, poz. 437, z późn. zm.). Obecnie nad Głównym Geodetą Kraju sprawuje nadzór minister właściwy do spraw administracji publicznej i to on powinien wydać rozporządzenie upoważniające GGK do uznawania kwalifikacji w zawodach geodezyjnych i kartograficznych.
Wcześniejsze rozporządzenie w sprawie upoważnienia organów i jednostek do uznawania kwalifikacji w zawodach regulowanych wydał minister infrastruktury 20 grudnia 2002 r. (DzU nr 237, poz. 2007), który sprawował wówczas nadzór nad GGK. W nim wymienione są jedynie dwa zawody regulowane z zakresu geodezji i kartografii: technik geodeta i inżynier geodeta. Według nowego rozporządzenia ma ich być 7.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS