|2009-08-06|
Mapy, Edukacja
Najstarsza mapa Europy Zachodniej odnaleziona w Hiszpanii?
Archeolodzy z Uniwersytetu w Saragossie odnaleźli w jednej z hiszpańskich jaskiń kamień wielkości ludzkiej dłoni, na którym prawie 14 tys. lat temu wykuto schematyczny plan najbliższej okolicy. Jest więc to prawdopodobnie jedna z najstarszych map na świecie.
Znalezisko odkryto w jaskini Abauntz Lamizulo (Nawarra) już w 1994 roku, choć archeolodzy potrzebowali aż 15 lat, żeby odczytać i zinterpretować chaotyczny rysunek. Badacze podejrzewają, że autorami tej „mapy” byli magdaleńscy myśliwi, którzy wykorzystywali ją do planowania polowań. Datowanie znaleziska wskazało, iż rysunek wykonano 13 660 lat temu, a więc w okresie, kiedy w Europie panowało jeszcze zlodowacenie. Szczegółowa analiza „mapy” wskazuje, że wykuto na niej m.in.: meandrującą rzekę, góry (w tym pobliski szczyt San Gregorio), ścieżki, renifery oraz koziorożce. Archeolodzy podejrzewają, że zaznaczono na niej także tereny zalewane przez powodzie (kto słyszał wtedy o dyrektywie powodziowej?). Naukowcy z Saragossy opublikowali wyniki swoich prac w Journal of Human Evolution.
Jednak Jill Cooks z British Museum studzi zapał archeologów. Twierdzi on, iż „mapa z Abauntz” to nie mapa, tylko zwykły rysunek charakterystyczny dla ówczesnej kultury magdaleńskiej. Według niego odnalezioną skałę należy traktować raczej jako dzieło sztuki, a nie narzędzie do nawigacji w terenie.
Warto dodać, że nawet jeżeli znalezisko uznać za mapę, to nie jest to najstarszy zabytek kartograficzny Europy. Jest nim licząca 25 tys. lat skała odkryta w miejscowości Pavlov w Czechach, na której wyryto lokalny układ rzek i dolin.
JK (Źródło: New Scientist)
|