Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-07-24|

Powstają portale dotyczące klęsk żywiołowych


W celu zmniejszenia skutków klęsk żywiołowych oraz sprawniejszego usuwania szkód tworzone są portale internetowe. Największe serwisy tego typu opracowano z wykorzystaniem programów firmy ESRI dla obszaru stanów Kentucky i Luizjana w USA.

Stany Zjednoczone co roku nękane są przez liczne trąby powietrzne. Dlatego w stanie Kentucky stworzono serwis Kentucky Event Mapping and Analysis Portal (KEMAP) z wykorzystaniem aplikacji ArcIMS firmy ESRI. Serwis ma pomóc mieszkańcom oraz służbom ratowniczym zmniejszyć straty powstałe na skutek różnego typu klęsk. Zawarto tam ponad 150 warstw tematycznych, takich jak drogi, wody, infrastruktura, służba medyczna, gęstość zaludnienia itd. Użytkownicy i mogą internetu sprawdzić dane o stanie atmosfery wprowadzone do portalu przez służby meteorologiczne. Ponadto mieszkańcy stanu Kentucky mogą dzielić się w serwisie informacjami dotyczącymi aktualnych zagrożeń (np. o nadchodzącym huraganie). W portalu aktualizowane są na bieżąco dane o możliwych niebezpieczeństwach, jak również informacje o służbach ratowniczych, dzięki czemu mieszkańcy stanu mogą sprawniej reagować w czasie klęski żywiołowej. Serwis KEMAP jest również do dyspozycji służb ratowniczych. Możliwe jest bowiem uzyskanie informacji m.in. o liczbie osób na zagrożonych terenach, lokalizacji potencjalnych ofiar lub możliwych strat materialnych – miejscach przerwania kabli, rur itd.

Również Państwowa Straż w stanie Luizjana (LANG) wykorzystuje zaawansowaną platformę, która umożliwia stały dostęp do zdjęć satelitarnych. Za pomocą serwera ArcGIS 9.3 firmy ESRI zbudowano bazę danych, podobną do KEMAP. Portal umożliwia użytkownikom przeglądanie wybranych danych, m.in. dotyczących potencjalnych klęsk żywiołowych.

Źródło: ESRI


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS