Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-07-21| Mapy

Mapa Winlandii jednak autentyczna?


Opublikowane w ostatni piątek wyniki badań duńskiego naukowca Rene Larsena wskazują, że będąca przedmiotem wielu kontrowersji mapa Winlandii jest niemal na pewno autentyczna. Jeśli wyniki te zostaną potwierdzone, będzie to najstarsza znana mapa Nowego Świata.

Mapa znana pod nazwą „Vinilanda Insula” została upubliczniona dopiero w 1957 roku, kiedy amerykański miłośnik sztuki zakupił ją od szwajcarskiego sprzedawcy dzieł sztuki po tym, jak kilka dni wcześniej ofertę odrzuciło British Museum. Osiem lat później mapę odkupił Uniwersytet Yale, gdzie znajduje się ona do dzisiaj. Jej losy przed II wojną światową nadal pozostają tajemnicą. „Vinilanda Insula” jest prawdopodobnie XIV-wieczną kopią mapy świata z XIII wieku. Naniesiono na nią Grenlandię oraz wyspę Winlandię, czyli najprawdopodobniej obszar obecnej Nowej Funlandii. Autentyczność mapy świadczyłaby o tym, że Nowy Świat znany był Europejczykom, a nie tylko Wikingom, przynajmniej 50 lat przed słynną wyprawą Krzysztofa Kolumba.

Seria szczegółowych badań naukowych podważyła jednak autentyczność tego dzieła. Pierwszym argumentem na rzecz tej tezy jest obecność w tuszu anatazu (dwutlenku tytanu) – substancji użytkowanej w drukarstwie dopiero od 1920 roku. Kolejne wątpliwości rodzi łacińska pisownia niektórych nazw (stosowana dopiero od XVII wieku) oraz fakt, że Grenlandia jest na mapie wyspą (co zostało ostatecznie potwierdzone dopiero na początku XX wieku), podczas gdy przez wiele wieków uważana była za półwysep. W ostatnich latach naukowcy wysuwali także podejrzenia, jakoby mapa składała się z dwóch oddzielnych arkuszy, z których ten, który zawiera Winlandię, miałby być doklejony do oryginału wiele wieków później. Dowodem tej teorii jest fakt, że żadna nazwa geograficzna nie przecina styku arkuszy.

Wszystkie wątpliwości podczas odbywającej się w dniach 12-17 lipca XXIII Międzynarodowej Konferencji Historii Kartografii w Kopenhadze rozwiał Rene Larsen – rektor Szkoły Konserwatorskiej przy Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przeprowadził on datowanie metodą izotopów węgla, które jednoznacznie wskazało, że mapa została opracowana około 1440 roku, podczas gdy Kolumb dotarł do Ameryki dopiero w 1492 roku. Rene Larsen obalił także argument związany z obecnością dwutlenku tytanu, twierdząc, że prawdopodobnie substancja ta pochodzi z piasku, który w czasach średniowiecza powszechnie używano do suszenia atramentu.

Źródło: Reuters


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS