Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-06-13| Geodezja, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Posiedzenie Komitetu Geodezji PAN


Wczoraj w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie odbyło się ósme posiedzenie plenarne Komitetu Geodezji Wydziału VII Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych PAN w kadencji 2003-2006.

Podczas spotkania prof. Kazimierz Czarnecki przedstawił projekt „Jednolity system grawimetrycznego odniesienia polskich stacji permanentnych GNSS i poligonów geodynamicznych”. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisało w zeszłym tygodniu umowę z Instytutem Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej Politechniki Warszawskiej na jego realizację. U podstaw projektu leży założenie, że istnieje potrzeba stworzenia jednolitego systemu grawimetrycznego dla stacji permanentnych w Polsce. Zainicjowana zostanie pierwsza epoka wyznaczenia wartości absolutnej g w systemie jednolitym. Do pomiarów wykorzystany będzie nowy grawimetr absolutny FG-5, który od zeszłego roku posiada Politechnika Warszawska. Uczestnicy posiedzenia wysłuchali referatu o budowie i zastosowaniach tego grawimetru.
Natomiast prof. Barbara Kołaczek przedstawiła cele i misję projektu Międzynarodowej Asocjacji Geodezji Global Geodetic Observing System (GGOS). Celem projektu GGOS jest dostarczenie jednorodnych obserwacji fundamentalnych wielkości geodezyjnych określających kształt Ziemi, jej orientację w przestrzeni oraz pole grawitacyjne wraz z ich zmianami czasowymi w jednorodnym ziemskim układzie odniesienia. Dyskutowano nad uchwałą Komitetu Geodezji PAN dotyczącą tego projektu, a skierowaną m.in. do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PJ


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS