wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-06-13| Geodezja, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Posiedzenie Komitetu Geodezji PAN


Wczoraj w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie odbyło się ósme posiedzenie plenarne Komitetu Geodezji Wydziału VII Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych PAN w kadencji 2003-2006.

Podczas spotkania prof. Kazimierz Czarnecki przedstawił projekt „Jednolity system grawimetrycznego odniesienia polskich stacji permanentnych GNSS i poligonów geodynamicznych”. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisało w zeszłym tygodniu umowę z Instytutem Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej Politechniki Warszawskiej na jego realizację. U podstaw projektu leży założenie, że istnieje potrzeba stworzenia jednolitego systemu grawimetrycznego dla stacji permanentnych w Polsce. Zainicjowana zostanie pierwsza epoka wyznaczenia wartości absolutnej g w systemie jednolitym. Do pomiarów wykorzystany będzie nowy grawimetr absolutny FG-5, który od zeszłego roku posiada Politechnika Warszawska. Uczestnicy posiedzenia wysłuchali referatu o budowie i zastosowaniach tego grawimetru.
Natomiast prof. Barbara Kołaczek przedstawiła cele i misję projektu Międzynarodowej Asocjacji Geodezji Global Geodetic Observing System (GGOS). Celem projektu GGOS jest dostarczenie jednorodnych obserwacji fundamentalnych wielkości geodezyjnych określających kształt Ziemi, jej orientację w przestrzeni oraz pole grawitacyjne wraz z ich zmianami czasowymi w jednorodnym ziemskim układzie odniesienia. Dyskutowano nad uchwałą Komitetu Geodezji PAN dotyczącą tego projektu, a skierowaną m.in. do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PJ


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS