|2009-07-13|
Geodezja, Mapy, Prawo, Kataster
Korekty na mapie Polski: od nowego roku nowa gmina i 6 nowych miast
MSWiA opublikowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia nowej gminy, ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania 6 miejscowościom statusu miasta. Na jego podstawie 1 stycznia 2010 r. m.in. ma zostać utworzona gmina Jaśliska w powiecie krośnieńskim (woj. podkarpackie).
Rozporządzenie przewiduje też zmiany granic gmin w 10 województwach oraz nadanie statusu miasta 6 miejscowościom: Łaszczów w powiecie tomaszowskim (woj. lubelskie); Radłów w powiecie tarnowskim (woj. małopolskie); Szepietowo w powiecie wysokomazowieckim (woj. podlaskie); Kołaczyce w powiecie jasielskim (woj. podkarpacie); Przecław, w powiecie mieleckim (woj. podkarpackie); Tychowo w powiecie białogardzkim (woj. zachodniopomorskie). Dokument zakłada również zmiany granic 11 miast: Łaszczów i Zwierzyniec w woj. lubelskim, Krzeszowice i Radłów w woj. małopolskim, Żuromin w woj. mazowieckim, Łapy i Szepietowo w woj. podlaskim, Kołaczyce i Przecław w woj. podkarpackim, Tychowo i Kalisz Pomorski w woj. zachodniopomorskim. MSWiA rekomenduje również zmiany granic trzech miast na prawach powiatu: Koszalin (woj. zachodniopomorskie), Przemyśl i Rzeszów (woj. podkarpackie) oraz czterech gmin o statusie miasta: Reda (woj. pomorskie), Lubliniec (woj. śląskie), Ełk (woj. warmińsko-mazurskie), Szczecinek (woj. zachodniopomorskie) poprzez włączenie w ich obszar części sąsiadujących gmin.
Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie od nowego roku, zmieniona zostanie również nazwa gminy Święta Katarzyna w powiecie wrocławskim (woj. dolnośląskie) na Siechnice. Zmiana ta jest następstwem wniosku o zmianę siedziby władz gminy z miejscowości Święta Katarzyna na miejscowość o statusie miasta Siechnice. W uzasadnieniu napisano m.in., że gmina Święta Katarzyna jest jedynym w Polsce przypadkiem gminy, w której pomimo istnienia na jej terenie ośrodka miejskiego, siedziba władz znajduje się w miejscowości nieposiadającej statusu miasta. Zdaniem projektodawców rozporządzenia ze względów systemowych sytuację tę należy wyeliminować.
Jak czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia, w bieżącym roku do ministra właściwego ds. administracji publicznej wpłynęły 44 wnioski dotyczące ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania miejscowościom statusu miasta, zmiany siedziby władz gminy oraz zmiany granic powiatu. Projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych z terminem zgłaszania uwag do 14 lipca.
AW
|