Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-07-03| Geodezja, Mapy, Prawo, Ludzie, Instytucje, Kataster

„Kwadratowe jaja” ze scaleniem gruntów w Padwi Narodowej


Czy w gminie Padew Narodowa (woj. podkarpackie) doszło do przekrętu? – pyta „Dziennik Południowo-Wschodniej Polski”. Według jednego z radnych, mieszkańcy skarżą się, że grunty komunalne zwiększyły powierzchnię aż o kilkadziesiąt hektarów, a jednej z mieszkanek pole „pokrojono” bez jej zgody.

O Padwi Narodowej zrobiło się głośno w ubiegłym roku, gdy do Najwyższej Izby Kontroli wpłynęły skargi dotyczące procesu scalania w tej gminie. Protestowali niezadowoleni rolnicy, a nawet radni, którzy skarżyli się na krzywe rowy oraz brak oznakowań granic działek.

Zarzuty odpiera w „Dzienniku” Stanisław Adamczyk, geodeta powiatowy w Mielcu. Twierdzi on, że wartość gruntów nie zmieniła się, chociaż część mieszkańców otrzymała grunty o innej powierzchni niż przed scaleniem. Kazimierz Popiołek, wójt gminy, mówi z kolei, że w wyniku scalenia gmina nie wzbogaciła się nawet o ar.
– Radny szuka kwadratowych jaj – komentuje, wójt. – W związku z tym, że po scaleniu poszerzono drogi transportu rolnego i powstały kanały melioracyjne, gmina została niejako zmuszona do przejęcia ich pod zarząd. Było to ok. 90 ha, za które zapłaciliśmy blisko 100 tys. zł. Nie wzbogaciliśmy się na tym nawet o ar. Mało tego, pozbyliśmy się części gminnych gruntów, jako rekompensaty strat mieszkańców. W wyniku scalania powstało 52 km 6-8 metrowych dróg transportu rolnego o wartości aż 5,5 mln zł. Wszystko to pokryły środki unijne i Ministerstwo Rolnictwa.

Co ciekawe, projekt scalenia gruntów wsi Padew Narodowa (1853 ha) wykonany przez zespół z Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie zajął drugie miejsce w XXXII Ogólnopolskim Konkursie Jakości Prac Scaleniowych (patrz na Geoforum 9 grudnia 2008 r. – red.).

Źródło: Dziennik Południowo-Wschodniej Polski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS