Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-06-23| Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Rada ds. INSPIRE o konferencji w Krakowie i ustawie o infrastrukturze informacji przestrzennej



Rada ds. implementacji INSPIRE zebrała się na swym ostatnim posiedzeniu przed wakacjami (23 czerwca). Omawiano przebieg III Konferencji INSPIRE w Rotterdamie oraz przyjęto informacje na temat procesu legislacyjnego ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej.

Impreza w Rotterdamie była połączeniem trzech konferencji organizowanych wspólnie przez Komisję Europejską: konferencji INSPIRE oraz konferencji organizacji GSDI i Geonovum*.
W wydarzeniu wzięło udział ponad 1300 osób z 80 krajów, wygłoszono 150 referatów, a obrady odbywały się równolegle w 10 salach. Nasz kraj zaznaczył swój udział w konferencji, prezentując 2 referaty i 2 postery.

Następna, IV Konferencja INSPIRE, odbędzie się w Krakowie w dniach 22-25 czerwca przyszłego roku pod hasłem „INSPIRE as a Framework for Cooperation” i będzie ukierunkowana na współpracę z krajami nienależącymi do Unii Europejskiej. Połączona zostanie z konferencją „Polska infrastruktura informacji przestrzennej jako komponent INSPIRE”, będącą z kolei połączeniem VI Krakowskich Spotkań z INSPIRE i dorocznej Konferencji organizowanej przez Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej.
Wybranie Polski na miejsce konferencji INSPIRE jest niewątpliwie naszym sukcesem, jej ranga jest bowiem trudna do przecenienia. Tym większe wyzwanie stoi przed GUGiK i Urzędem Miasta Krakowa, które będą głównymi organizatorami spotkania.

Jak powiedziała Jolanta Orlińska, główny geodeta kraju, z przebiegu konferencji w Rotterdamie i rozmów kuluarowych można wysnuć wniosek, że wszystkie kraje mają podobne kłopoty z dyrektywą jak my, a w jej wdrażaniu nie odbiegamy od innych państw. Do tej pory odpowiednie ustawy wprowadzające dyrektywę na grunt krajowy uchwaliły bowiem tylko trzy państwa.
Wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek poinformował z kolei, że projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej (wprowadzającej założenia dyrektywy do polskiego prawa) powinien w przyszłym tygodniu trafić pod obrady Rady Ministrów. Biorąc pod uwagę, że Sejm pracuje do połowy lipca, jest szansa, że przed wakacjami Izby wejdzie on pod obrady.

Kolejne przepisy wprowadza natomiast w życie Komisja Europejska. 5 czerwca opublikowano decyzję Komisji w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie monitorowania i sprawozdawczości. Określa ona zasady monitorowania przez państwa członkowskie wdrażania swoich infrastruktur informacji przestrzennej i korzystania z nich oraz składania sprawozdań dotyczących wdrożenia dyrektywy. W całej Unii obowiązywać będą zatem jednolite kryteria w tym zakresie. Rezultatem monitorowania będzie zestaw wskaźników obliczonych na podstawie danych zebranych z instytucji publicznych różnego szczebla wdrażających infrastrukturę informacji przestrzennej w każdym kraju. Dane będą przekazywane Komisji Europejskiej.

* Stowarzyszenie GSDI grupuje organizacje, firmy i osoby z całego świata. Jego celem jest wspieranie rozwoju międzynarodowej, krajowej i lokalnej infrastruktury danych przestrzennych.
Geonovum jest z kolei komitetem wykonawczym zajmującym się standaryzacją infrastruktury geoinformacyjnej, upowszechnianiem wiedzy na temat geoinformacji oraz ułatwianiem dostępu do infrastruktury na terenie Holandii.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS