Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-06-22| Prawo

W Sejmie o praktykach absolwenckich


Na najbliższe posiedzenie Sejmu (24-26 czerwca) zaplanowano drugie czytanie poselskiego projektu o praktykach absolwenckich.

Nowa ustawa m.in.:
- ogranicza krąg osób, które mogą być przyjmowane na praktyki tylko do absolwentów szkół ponadgimnazjalnych lub uczelni (którzy w momencie rozpoczęcia stażu nie ukończyli 30 roku życia);
- wprowadza ograniczenia okresu odbywania praktyki u jednego podmiotu do trzech miesięcy;
- zakazuje przyjmowania na praktyki do prac szczególnie niebezpiecznych.
Praktyki odbywać się mają na podstawie pisemnej umowy o praktykę absolwencką.
Umowa może przewidywać, że praktykant otrzymywać będzie od podmiotu przyjmującego na praktykę świadczenie pieniężne, nie może ono jednak przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów.
Do praktyk nie mają zastosowania przepisy prawa pracy, z wyjątkiem przepisów określonych w ust. 1 oraz przepisów rozdziału IIa działu pierwszego Kodeksu pracy, a także przepisów Kodeksu pracy dotyczących norm czasu pracy

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy, umowa o praktykę absolwencką nie ma charakteru umowy o pracę, została bowiem skonstruowana jako szczególny typ umowy zawieranej pomiędzy absolwentem a podmiotem przyjmującym na praktykę. Poprzez wyraźne określenie, iż do praktyki absolwenckiej nie będą miały zastosowania przepisy prawa pracy (z niezbędnymi wyjątkami), strony uzyskają elastyczną i odformalizowaną możliwość ułożenia wzajemnych stosunków. Przyjęcie zasady nieobciążania praktyki absolwenckiej obowiązkami wynikającymi z przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych spowoduje dalsze uproszczenie stosowania tej instytucji, co powinno doprowadzić do szerokiego otwarcia na nią wielu przedsiębiorców.

AB


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS