Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-06-18| Przetargi, Instytucje

Sprawozdanie UZP za 2008 rok


Urząd Zamówień Publicznych opublikował ciekawe sprawozdanie z funkcjonowania rynku zamówień publicznych w Polsce w 2008 roku.

Wartość rynku zamówień w 2008 r. wyniosła 109,5 mld zł (6% więcej), 46% pochodzi z samorządów. Ogółem w 2008 roku zamówienia uzyskało 58 tys. przedsiębiorstw.
Największą wartościowo część zamówień stanowiły roboty budowlane 47% (37% w 2007 r.). Ilościowo było to jednak tylko 28% ogólnej ich liczby. Drugie w kolejności zamówienia na dostawy stanowiły 26% wydatkowanych środków (35% zamówień). A największą część stanowiły przetargi nieograniczone – 70,39% i zamówienia z wolnej ręki – 22,19%.

Jak podano w raporcie UZP przeciętny czas trwania postępowania (o wartości nie przekraczającej progów unijnych) liczony od daty publikacji do udzielenia zamówienia wynosił: 26 dni dla przetargu nieograniczonego, 65 dni dla przetargu ograniczonego i 99 dni dla negocjacji z ogłoszeniem (w 2007 r. było to odpowiednio: 39, 68 i 85 dni). Z kolei procedura z zastosowaniem licytacji elektronicznej zajmowała 28 dni.

Dla zamówień przekraczających progi unijne procedury zajmowały o wiele więcej czasu: przetarg nieograniczony – 84 dni, ograniczony – 136, a dialog konkurencyjny – 231 dni.
Przeciętnie w zamówieniach poniżej progów UE zamawiający stosował w ubiegłym roku 2,69 kryteria oceny ofert (w 2007 r. wskaźnik ten wynosił 2,31). Przeciętnie w jednym zamówieniu składano 2,41 oferty (2,29 w 2007).
Łącznie do prezesa UZP wpłynęło w 2008 r. 1537 odwołań, z których 525 uwzględniono, a 616 oddalono (rok wcześniej było to odpowiednio: 530 i 601). W sądach okręgowych znalazło się zaś 277 spraw.

Na rynku UE w zamówieniach powyżej progów unijnych polskie firmy uzyskały 52 kontrakty (Belgia – 14, Litwa – 11, Czechy – 10) o łącznej wartości 113 mln euro. Znalazła się tutaj m.in. MGGP S.A. z Tarnowa, Sygnity S.A., Intergraph Polska.
W Polsce 97% zamówień przypadło podmiotom krajowym.

Poza bogatą statystyką w sprawozdaniu przedstawiono także szczegółowo działalność Urzędu Zamówień Publicznych oraz wnioski i rekomendacje urzędu, wśród nich odformalizowanie i przyspieszenie procedur.

Sprawozdanie UZP

Źródło: UZP


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS