Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-06-17| Prawo, Instytucje

W Sejmie o prawie geologicznym i górniczym


Na najbliższe posiedzenie Sejmu (18-19 czerwca) zaplanowano m.in. wysłuchanie sprawozdania komisji sejmowych na temat rządowego projektu ustawy Prawo geologiczne i górnicze.

Zmiany, jakie zaproponowano w liczącej 14 lat ustawie Prawo geologiczne i górnicze, są tak gruntowne, że opracowano nowy jej projekt wraz z pakietem rozporządzeń wykonawczych. W uzasadnieniu do ustawy wskazuje się, że głównym celem wprowadzanych zmian jest usunięcie barier utrudniających podejmowanie działalności w dziedzinie geologii i górnictwa, m.in. zliberalizowano wymagania dotyczące górnictwa odkrywkowego, określono, że podziemne wyrobiska górnicze, instalacje i urządzenia nie są budowlami ani urządzeniami budowlanymi w świetle Prawa budowlanego.

Ustawa zmienia stosunki własnościowe w zakresie złóż kopalin. Dotychczas złoże będące częścią nieruchomości stanowiło własność jej właściciela, a w przypadku gdy znajdowało się poza jej granicami własność Skarbu Państwa. Niejednokrotnie problemem było określenie „dolnej” granicy nieruchomości i własności SP, zwłaszcza gdy złoże znajdowało się w części w granicach nieruchomości i w części poza nią. W ustawie proponuje się „rozerwanie więzi prawnej” pomiędzy nieruchomością gruntową a złożem kopaliny (dotyczy to kopalin mających kluczowe znaczenie dla gospodarki). Niektóre ze złóż nie będą częściami składowymi nieruchomości, lecz będą przedmiotem odrębnego prawa majątkowego przysługującego wyłącznie SP.
Dla wyeliminowania sporów dotyczących tego czyją własnością są złoża podziemne znajdujące się na granicy nieruchomości gruntowej ustawa odsyła do przepisów Prawa geodezyjnego i kartograficznego (rozgraniczenie nieruchomości).
Projekt reguluje także sprawy uprawnień i odpowiedzialności zawodowej. W ustawie określono, że stwierdzenie kwalifikacji następuje w drodze świadectwa, a odmowa dopuszczenia do egzaminu w drodze decyzji administracyjnej.

W liczącym kilkaset stron pakiecie rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy znalazło się m.in. rozporządzenie w sprawie dokumentacji mierniczo-geologicznej, które ma zastąpić poprzednie z 2002 roku. W dużej mierze nowy akt przejmuje stare (sprawdzone) regulacje. Zmiany sprowadzają się do uproszczenia wymagań w zakresie obowiązku sporządzania przez przedsiębiorców dokumentacji mierniczo-geologicznej. Uproszczeniu uległy również procedury związane z ustalaniem skali map i sporządzaniem dokumentacji w formie elektronicznej.

JP


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS