|2009-06-15|
Prawo, Instytucje
RPO do premiera w sprawie dostępu obywateli do źródeł prawa
Jaki jest stan przygotowań organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego do udostępniania w formie elektronicznej dzienników urzędowych i zbiorów aktów prawa miejscowego – pyta premiera w piśmie z 9 czerwca rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski.
Budowa państwa prawa, w którym świadomi posiadanego statusu prawnego obywatele w pełni kształtują swoje prawa i obowiązki w życiu prywatnym i publicznym, wymaga zapewnienia ze strony właściwych organów państwa odpowiedniego dostępu do źródeł prawa – przypomina RPO. Jego zdaniem dokonująca się rewolucja informatyczna powinna znaleźć należyte odzwierciedlenie w polityce państwa i prawodawstwie. A zatem dostępność tradycyjnych papierowych publikatorów nie może zostać uznana za satysfakcjonującą dla tworzenia wymaganej przez współczesne państwo świadomości prawnej obywateli. Pierwotnie projektowane regulacje, nadające walor urzędowy zapisom elektronicznym, miały stać się częścią systemu prawa 1 stycznia 2006 r. Obecnie wydaje się, że nie nastąpi to wcześniej niż 1 stycznia 2010 r.” – zauważa Janusz Kochanowski.
Ze względu na niedoskonałości systemu stanowienia prawa zbyt często – zdaniem RPO – wprowadzane są nowelizacje obowiązujących przepisów. Równolegle brak jest wystarczającej częstotliwości ogłaszania jednolitych aktów prawnych, co niezwykle utrudnia ustalenie aktualnego brzmienia przepisów. Janusz Kochanowski stwierdza też, że nie jest prawidłowa sytuacja, w której ustalenie obowiązującego stanu prawnego wymaga skorzystania z usług podmiotów gospodarczych, które odpłatnie udostępniają ogłoszone akty prawne w wersji ujednoliconej.
RPO apeluje więc w swoim wystąpieniu do premiera o przedstawienie informacji o stanie przygotowań organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego do udostępniania w formie elektronicznej dzienników urzędowych i zbiorów aktów prawa miejscowego oraz o przyjętym harmonogramie czynności, adekwatnym do obowiązujących regulacji prawnych. Janusz Kochanowski zwrócił się także z prośbą o informacje dotyczące innych działań, które zostaną podjęte przez organy władzy wykonawczej w celu zapewnienia możliwie łatwego i – co do zasady – nieodpłatnego dostępu obywateli do treści aktów normatywnych i innych aktów prawnych.
Pełna treść wystąpienia RPO
Źródło: RPO
|