Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-06-08| Teledetekcja, Edukacja

Amerykanie badają klimat, wsłuchując się w trzęsienia ziemi


Jak dowodzą na łamach „Science” geofizycy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, informacje o trzęsieniach ziemi mogą nie tylko pomagać w zrozumieniu budowy wnętrza naszej planety, lecz także pozwalają lepiej poznać zmiany zachodzące w atmosferze i hydrosferze.

Tsunami jest przykładem zjawiska, kiedy trzęsienie ziemi wpływa bezpośrednio na powstanie fali morskiej. Jednak, jak wskazują cytowane wyniki badań, porządek ten może ulec odwróceniu: silny wiatr wytwarza falę, która załamując się, uderza o dno morza i tym samym generuje słabe, nieodczuwalne dla człowieka wstrząsy. Są to głównie tzw. fale Rayleigha o okresie krótszym niż 30 s. Jeśli wypracowana zostanie skuteczna metoda oddzielania fal sejsmicznych spowodowanych przez aktywność wewnątrz Ziemi od tych, które są rezultatem falowania, to na podstawie gromadzonych od lat 30. XX wieku danych sejsmicznych możliwe będzie odtworzenie zdarzeń pogodowych sprzed ponad 70 lat – szczególnie tych ekstremalnych.

Zaletą tej metody badań jest fakt, że pozwoli ona uzyskać homogeniczne dane o globalnym pokryciu, podczas gdy dane klimatyczne zbierane tradycyjnymi metodami często rejestrowane są tylko dla wybranych regionów i okresów czasowych za pomocą różnych urządzeń.

Jak na razie naukowcy z kalifornijskiego uniwersytetu wykorzystują w swoich badaniach informacje pozyskiwane przez ponad 400 czułych sejsmografów rozmieszczonych w siatce o oczku 70 km w zachodnich Stanach Zjednoczonych (system US Array). Wstępne wyniki analiz wskazują, że w ostatnich dekadach wyraźnie wzrosła liczba sztormów nawiedzających badany obszar.

Źródło: Science


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama