wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Testy skanera SPL w Kopenhadze
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2009-06-02| Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Software, Instytucje, Kataster

Jak powstają mapy Tasmanii?


Firma TASMAP redaguje większość map dla Tasmanii. Już w latach 70. firma ta opracowała mapy topograficzne dla całej wyspy (415 arkuszy w skali 1:25 000). Teraz usprawnia proces produkcji map – głównie dzięki bazom danych.

Dzięki staraniom TASMAP w ciągu ostatnich lat proces produkcji jednego arkusza mapy o nowej treści skrócił się z około 6 miesięcy do 2 tygodni. Zbieranie danych wciąż odbywa się w terenie, jednak coraz częściej wykorzystywane są zdjęcia lotnicze i inne zaawansowane technologie pomiarowe. Ponadto dane zbierane są bezpośrednio od źródeł – np. dla warstwy działek katastralnych informacje dostarczane są przez australijski urząd katastralny (Land Titles Office), a dane klimatyczne z australijskiego biura meteorologicznego (Australian Government’s Bureau of Meteorology).

Jednak najistotniejszym nowym rozwiązaniem jest ogólnokrajowa baza danych geograficznych zarządzana w oprogramowaniu ArcGIS. Dane zawarte są w postaci wielu warstw – warstwa zdjęcia lotniczego i warstwy tematyczne (hydrografia, geologia, klimat, szata roślinna, działki katastralne, infrastruktura, atrakcje turystyczne itd.). Dzięki bazie danych każda zmiana rejestrowana jest na wszystkich warstwach.

Co więcej, TASMAP usprawnił również system zarządzania wydrukami i dystrybucją map. Dla ułatwienia zarządzania w oprogramowaniu ArcGIS poszczególne arkusze mają informacje o ilości potrzebnych wydruków oraz miejscu ich dostarczenia. Ponadto kiedyś zanim otrzymano wydruk, używano dodatkowych programów do obróbki graficznej (np. w celu poprawy kolorów). Teraz wszystko przygotowywane jest w ArcGIS i zapisywane w formacie PDF. W przyszłości firma TASMAP planuje wykorzystywać w jeszcze większym stopniu zbieranie danych z wykorzystaniem metody skanowania LiDAR.

Źródło: POB


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt