|2009-06-01|
GIS, Mapy, Firma, Instytucje
Zdjęcia z satelity CBERS
W ramach chińsko-brazylijskiego programu satelitarnego CBERS (China-Brazil Earth Resources Satellite Program) część zdjęć udostępniana jest za darmo. Przedsięwzięcie ma na celu m.in. rozwój badań nad zagrożeniami środowiska, rolnictwem i gospodarką wodną.
Dotychczas Brazylia i Chiny korzystały z obrazów satelitów serii CBERS głównie na potrzeby monitoringu środowiska. Między innymi Brazilian Institute for Geography and Statistics (IBGE) korzystał z tych zdjęć przy aktualizacji map glebowych kraju. Ostatnio zdjęcia satelitarne zostały udostępnione rządowi egipskiemu, a w przyszłości mają być również dostarczone innym krajom afrykańskim. Ma to wspomóc badania, a następnie przeciwdziałanie powodziom, wylesieniom, zagrożeniom dla rolnictwa, epidemiom itd.
W ramach programu CBERS zdjęcia na potrzeby rolnictwa, geologii, hydrologii mają być wykonane dla całej planety. Stosowana przez Chiny i Brazylię strategia darmowego udostępniania zdjęć satelitarnych praktykowana jest również przez USA (niektóre zdjęcia z Landsata), Francję (SPOT) oraz Indie (ResourceSat).
Pierwszy satelita serii CBERS został wystrzelony w 1999 roku i pracował do 2003 roku, kiedy to na orbitę został wyniesiony CBERS-2. Większość obecnie otrzymywanych obrazów pochodzi z CBERS-2B, który został umieszczony na orbicie w 2007 roku. Satelita ten porusza się na orbicie heliosynchronicznej nachylonej do równika pod kątem 98,5 stopnia i położonej około 770 kilometrów ponad powierzchnią planety. Wykonuje zdjęcia o rozdzielczości około 20 metrów. Poza widmem widzialnym może mierzyć promieniowanie podczerwone i badać różnice temperatur. Chiny i Brazylia planują wysłanie na orbitę jeszcze dwóch satelitów: CBERS-3 w 2010 roku i CBERS-4 w 2013 roku.
Źródło: GIS Development, CBERS
|