Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-06-01| GIS, Mapy, Firma, Instytucje

Zdjęcia z satelity CBERS


W ramach chińsko-brazylijskiego programu satelitarnego CBERS (China-Brazil Earth Resources Satellite Program) część zdjęć udostępniana jest za darmo. Przedsięwzięcie ma na celu m.in. rozwój badań nad zagrożeniami środowiska, rolnictwem i gospodarką wodną.

Dotychczas Brazylia i Chiny korzystały z obrazów satelitów serii CBERS głównie na potrzeby monitoringu środowiska. Między innymi Brazilian Institute for Geography and Statistics (IBGE) korzystał z tych zdjęć przy aktualizacji map glebowych kraju. Ostatnio zdjęcia satelitarne zostały udostępnione rządowi egipskiemu, a w przyszłości mają być również dostarczone innym krajom afrykańskim. Ma to wspomóc badania, a następnie przeciwdziałanie powodziom, wylesieniom, zagrożeniom dla rolnictwa, epidemiom itd.

W ramach programu CBERS zdjęcia na potrzeby rolnictwa, geologii, hydrologii mają być wykonane dla całej planety. Stosowana przez Chiny i Brazylię strategia darmowego udostępniania zdjęć satelitarnych praktykowana jest również przez USA (niektóre zdjęcia z Landsata), Francję (SPOT) oraz Indie (ResourceSat).

Pierwszy satelita serii CBERS został wystrzelony w 1999 roku i pracował do 2003 roku, kiedy to na orbitę został wyniesiony CBERS-2. Większość obecnie otrzymywanych obrazów pochodzi z CBERS-2B, który został umieszczony na orbicie w 2007 roku. Satelita ten porusza się na orbicie heliosynchronicznej nachylonej do równika pod kątem 98,5 stopnia i położonej około 770 kilometrów ponad powierzchnią planety. Wykonuje zdjęcia o rozdzielczości około 20 metrów. Poza widmem widzialnym może mierzyć promieniowanie podczerwone i badać różnice temperatur. Chiny i Brazylia planują wysłanie na orbitę jeszcze dwóch satelitów: CBERS-3 w 2010 roku i CBERS-4 w 2013 roku.

Źródło: GIS Development, CBERS


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS