|2009-05-21|
Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster
Gmina musi płacić odszkodowania za grunt zajęty pod drogę
Trybunał Konstytucyjny (TK) podtrzymał stanowisko, że przepisy nakładające na gminę obowiązek wypłaty odszkodowań za grunty zajęte pod budowę gminnych dróg są zgodne z konstytucją.
TK rozpoznawał 19 maja skargę Rady Miasta Legionowo, zdaniem której art. 73 ustawy z 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną narusza konstytucję. Rada Legionowa argumentowała, że przepis ten łamie konstytucyjną gwarancję mówiącą, że dochody samorządów powinny być dostosowane do zakresu nałożonych na nie zadań. Jak twierdzą skarżący, ustawa narzuca na gminy obowiązek wypłaty odszkodowań za grunty prywatne zajęte pod drogi gminne, nie uznając tego jednocześnie za dodatkowe zadanie gminy. Efektem jest brak pieniędzy na wypłatę odszkodowań – władze miasta szacują, że odszkodowania te pochłoną 116 mln zł przy budżecie 140 mln zł rocznie.
Rada Miasta Legionowo zakwestionowała także przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości zajmowanych pod budowę dróg. „Zostały one wydane bez upoważnienia ustawowego, co narusza przepisy konstytucji, a do tego są wadliwe” – dowodziła Rada Legionowa. Wadliwość ta zdaniem skarżących polega na tym, że nakazują one odnosić się do cen rynkowych gruntów przyległych do tych, które są przejmowane pod gminne drogi. „Może to powodować znaczne zawyżenie realnej wartości gruntów przejmowanych pod budowę dróg” – podkreślono w skardze.
TK uznał jednak, że zaskarżone przez Radę Legionowa przepisy rozporządzenia w sprawie wyceny gruntów są zgodne z konstytucją. Jak wyjaśnił sędzia Zbigniew Cieślak, ustawa o gospodarce nieruchomościami upoważnia Radę Ministrów do wskazania metod wyceny gruntów. W tym wypadku ustalono, że powinno się odnieść do ceny gruntów sąsiadujących do przejmowanych przez gminę drogi.
Ponadto TK przypomniał, że już w lutym 2008 roku zajmował się artykułem 73., stwierdzając, że zapłata za odszkodowania nie jest nowym zadaniem samorządów, a nabycie własności, oprócz wydatków, przysparza im także majątku. Sędzia Zbigniew Cieślak podkreślił, że gminy miały czas od 1999 do 2005 roku, aby zaplanować środki na odszkodowania, w związku z czym Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie, uznając, że wydanie wyroku nie jest potrzebne.
Źródło: Rzeczpospolita, Instytut Gospodarki Nieruchomościami
|