|2009-05-18|
Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy
Złoty Ekslibris dla książki o historii łódzkiej geodezji
„Zarys dziejów geodezji w Łodzi” autorstwa Mariana Czochańskiego, Tadeusza Kośki i Grzegorza Kowalskiego uznano za najlepszą książkę o Łodzi wydaną w 2008 roku.
Pozycja opublikowana w serii „Monografie” przez Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej zostawiła w pokonanym polu dwanaście innych książek, w tym wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej i Agorę. Nagroda „Złoty Ekslibris” Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łodzi przyznawana jest od 1992 roku. Zaczynano od jednej kategorii. Od 2007 roku przyznawana jest w czterech kategoriach: najlepsza książka o Łodzi (Ziemi Łódzkiej), najlepsze wydawnictwo albumowe o Łodzi (Ziemi Łódzkiej). Celem konkursu jest zwiększenie zainteresowania środowisk twórczych i czytelników publikacjami na temat Łodzi i regionu. W skład jury konkursu wchodzą bibliotekarze, pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, jak mało kto potrafiący ocenić wartość książki.
Według Barbary Czajki, dyrektor biblioteki i przewodniczącej jury, w tym roku w prawie każdej kategorii znalazło się kilka tytułów, które kwalifikowały się do uhonorowania „Złotym Ekslibrisem”. Regulamin przewiduje jednak nagrodzenie tylko jednej pozycji w każdej kategorii. Autorami nagrodzonej pozycji są pracownicy Katedry Geodezji, Kartografii Środowiska i Geometrii Wykreślnej Politechniki Łódzkiej: prof. Marian Czochański, dr Tadeusz Kośka i dr Grzegorz Kowalski.
Za najlepsze wydawnictwo albumowe o Łodzi uznano publikację „Miasto = City” z fotografiami Jacka Kusińskiego. W kategorii najlepsza książka o Ziemi Łódzkiej nagrodzono „Historię Smardzewic” Stefana Zdonka, a najlepszym albumem została publikacja „Załęczański Park Krajobrazowy” Krzysztofa Gary.
„Zarys dziejów geodezji w Łodzi” jest szczegółową analizą dokonań geodezyjnych i kartograficznych miasta Łodzi z ostatnich 200 lat, w których nastąpił jego intensywny rozwój. Badania podzielono na cztery okresy: do roku 1918, 1918-1945, 1945-1989 oraz 1989-2008, mając na uwadze zmieniające się granice administracyjne miasta oraz uwarunkowania o charakterze społecznym, gospodarczym i ustrojowym. Opracowanie powstało na bazie materiałów uzyskanych z Archiwum Państwowego w Łodzi, archiwum Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, zbiorów prywatnych oraz literatury przedmiotu. Autorzy wędrując po kolejnych epokach, uświadamiają czytelnikowi fakt, że zmiany w geodezji są pochodną wydarzeń historycznych, panującej sytuacji społecznej oraz pojawiających się innowacji technologicznych. Publikacja liczy 180 stron.
JP
|