Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-05-18| Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Złoty Ekslibris dla książki o historii łódzkiej geodezji


„Zarys dziejów geodezji w Łodzi” autorstwa Mariana Czochańskiego, Tadeusza Kośki i Grzegorza Kowalskiego uznano za najlepszą książkę o Łodzi wydaną w 2008 roku.

Pozycja opublikowana w serii „Monografie” przez Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej zostawiła w pokonanym polu dwanaście innych książek, w tym wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej i Agorę.
Nagroda „Złoty Ekslibris” Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łodzi przyznawana jest od 1992 roku. Zaczynano od jednej kategorii. Od 2007 roku przyznawana jest w czterech kategoriach: najlepsza książka o Łodzi (Ziemi Łódzkiej), najlepsze wydawnictwo albumowe o Łodzi (Ziemi Łódzkiej). Celem konkursu jest zwiększenie zainteresowania środowisk twórczych i czytelników publikacjami na temat Łodzi i regionu. W skład jury konkursu wchodzą bibliotekarze, pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, jak mało kto potrafiący ocenić wartość książki.

Według Barbary Czajki, dyrektor biblioteki i przewodniczącej jury, w tym roku w prawie każdej kategorii znalazło się kilka tytułów, które kwalifikowały się do uhonorowania „Złotym Ekslibrisem”. Regulamin przewiduje jednak nagrodzenie tylko jednej pozycji w każdej kategorii.
Autorami nagrodzonej pozycji są pracownicy Katedry Geodezji, Kartografii Środowiska i Geometrii Wykreślnej Politechniki Łódzkiej: prof. Marian Czochański, dr Tadeusz Kośka i dr Grzegorz Kowalski.

Za najlepsze wydawnictwo albumowe o Łodzi uznano publikację „Miasto = City” z fotografiami Jacka Kusińskiego. W kategorii najlepsza książka o Ziemi Łódzkiej nagrodzono „Historię Smardzewic” Stefana Zdonka, a najlepszym albumem została publikacja „Załęczański Park Krajobrazowy” Krzysztofa Gary.

„Zarys dziejów geodezji w Łodzi” jest szczegółową analizą dokonań geodezyjnych i kartograficznych miasta Łodzi z ostatnich 200 lat, w których nastąpił jego intensywny rozwój. Badania podzielono na cztery okresy: do roku 1918, 1918-1945, 1945-1989 oraz 1989-2008, mając na uwadze zmieniające się granice administracyjne miasta oraz uwarunkowania o charakterze społecznym, gospodarczym i ustrojowym.
Opracowanie powstało na bazie materiałów uzyskanych z Archiwum Państwowego w Łodzi, archiwum Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, zbiorów prywatnych oraz literatury przedmiotu.
Autorzy wędrując po kolejnych epokach, uświadamiają czytelnikowi fakt, że zmiany w geodezji są pochodną wydarzeń historycznych, panującej sytuacji społecznej oraz pojawiających się innowacji technologicznych.
Publikacja liczy 180 stron.

JP


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS