wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2009-05-18| Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Złoty Ekslibris dla książki o historii łódzkiej geodezji


„Zarys dziejów geodezji w Łodzi” autorstwa Mariana Czochańskiego, Tadeusza Kośki i Grzegorza Kowalskiego uznano za najlepszą książkę o Łodzi wydaną w 2008 roku.

Pozycja opublikowana w serii „Monografie” przez Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej zostawiła w pokonanym polu dwanaście innych książek, w tym wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej i Agorę.
Nagroda „Złoty Ekslibris” Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łodzi przyznawana jest od 1992 roku. Zaczynano od jednej kategorii. Od 2007 roku przyznawana jest w czterech kategoriach: najlepsza książka o Łodzi (Ziemi Łódzkiej), najlepsze wydawnictwo albumowe o Łodzi (Ziemi Łódzkiej). Celem konkursu jest zwiększenie zainteresowania środowisk twórczych i czytelników publikacjami na temat Łodzi i regionu. W skład jury konkursu wchodzą bibliotekarze, pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, jak mało kto potrafiący ocenić wartość książki.

Według Barbary Czajki, dyrektor biblioteki i przewodniczącej jury, w tym roku w prawie każdej kategorii znalazło się kilka tytułów, które kwalifikowały się do uhonorowania „Złotym Ekslibrisem”. Regulamin przewiduje jednak nagrodzenie tylko jednej pozycji w każdej kategorii.
Autorami nagrodzonej pozycji są pracownicy Katedry Geodezji, Kartografii Środowiska i Geometrii Wykreślnej Politechniki Łódzkiej: prof. Marian Czochański, dr Tadeusz Kośka i dr Grzegorz Kowalski.

Za najlepsze wydawnictwo albumowe o Łodzi uznano publikację „Miasto = City” z fotografiami Jacka Kusińskiego. W kategorii najlepsza książka o Ziemi Łódzkiej nagrodzono „Historię Smardzewic” Stefana Zdonka, a najlepszym albumem została publikacja „Załęczański Park Krajobrazowy” Krzysztofa Gary.

„Zarys dziejów geodezji w Łodzi” jest szczegółową analizą dokonań geodezyjnych i kartograficznych miasta Łodzi z ostatnich 200 lat, w których nastąpił jego intensywny rozwój. Badania podzielono na cztery okresy: do roku 1918, 1918-1945, 1945-1989 oraz 1989-2008, mając na uwadze zmieniające się granice administracyjne miasta oraz uwarunkowania o charakterze społecznym, gospodarczym i ustrojowym.
Opracowanie powstało na bazie materiałów uzyskanych z Archiwum Państwowego w Łodzi, archiwum Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, zbiorów prywatnych oraz literatury przedmiotu.
Autorzy wędrując po kolejnych epokach, uświadamiają czytelnikowi fakt, że zmiany w geodezji są pochodną wydarzeń historycznych, panującej sytuacji społecznej oraz pojawiających się innowacji technologicznych.
Publikacja liczy 180 stron.

JP


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt