|2009-05-13|
Geodezja, Mapy, Firma, Prawo, Instytucje, Kataster
Holendrzy udostępniają dane o zagrożeniach środowiska
Samorząd Amsterdamu sprzeciwiał się dotąd udostępnianiu danych katastralnych i informacji o stanie środowiska w mieście. Jednak niedawny wyrok sądu zdecydował, że dane te są dobrem publicznym i powinny być dostępne dla każdego.
Landmark jest jedyną firmą w Holandii, która zebrała i połączyła państwowe bazy danych katastralnych i dane o środowisku z informacjami pochodzącymi z placówek naukowych oraz prywatnych firm. Dotychczas we współpracy z samorządami firma udostępniała informacje o środowisku głównie w celach naukowych. Landmark chciała również upublicznić wszystkim obywatelom raporty o zagrożeniach środowiska na poszczególnych działkach.
Nie zgadzał się na to jednak samorząd Amsterdamu, argumentując, że zebranie danych było dla niego kosztowne, a dane są własnością miasta. Sprawa trafiła do sądu. Po trzech latach orzeczono, że dane powinny być udostępnione publicznie, gdyż ich zbieranie jest finansowane przez państwo. Ponadto sąd orzekł, iż dane posłużą mieszkańcom miasta w rozpoznaniu zagrożeń.
W ciągu najbliższych trzech lat Landmark zamierza udostępnić raporty dotyczące zagrożenia zanieczyszczeniami oraz powodziami dla całego kraju. Sprawę udostępnienia danych wspierało Ministerstwo Budownictwa, Środowiska i Planowania Przestrzennego Holandii, jak również Komisja Europejska, która propaguje publiczny dostęp do informacji. Jak zaznacza zarząd firmy, decyzja sądu to duży krok w kierunku udostępniania i przetwarzania danych. Landmark podkreśla również, że zależy jej na ścisłej współpracy z samorządami.
Źródło: Geonews
|