Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-05-11| Mapy, Edukacja, Instytucje, Imprezy

Wkrótce obchody 90-lecia Państwowego Instytutu Geologicznego


Główne uroczystości odbędą się w dniach 14-15 maja w siedzibie Instytutu w Warszawie, przy ul. Rakowieckiej 4. Jubileusz będzie okazją do zaprezentowania dorobku kartograficznego geologów.

Uroczyste obchody otworzy konferencja prasowa z udziałem Henryka Jacka Jezierskiego – głównego geologa kraju, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, oraz dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego Jerzego Nawrockiego. Tematem jej będzie inicjatywa otwarcia Unii Europejskiej na wschód w zakresie współpracy służb geologicznych, a także nowe wyzwania u progu 90-lecia PIG (m.in. określenie możliwości bezpiecznego składowania CO2 w strukturach geologicznych, działania na rzecz energetyki jądrowej, zwiększenie wykorzystania energii geotermalnej czy ochrona przed zagrożeniami naturalnymi).

W programie dwudniowych uroczystości przewidziano m.in. uroczystą akademię, podczas której referat pt. „Kartografia geologiczna od czasów Pawła Edmunda Strzeleckiego do współczesnych modeli 3D i 4D” wygłosi dyrektor British Geological Survey John Ludden. Organizatorzy zaplanowali ponadto wiele imprez towarzyszących. I tak, 14 maja będzie to odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej XIX-wiecznemu geologowi Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu, a także otwarcie dwóch wystaw. Na pierwszej z nich „Paweł Edmund Strzelecki – badacz Australii i świata” pokazana zostanie pierwsza mapa geologiczna południowo-wschodniej Australii autorstwa P. E. Strzeleckiego (opracowanie, podziwiane przez Darwina, przez pół wieku było podstawowym źródłem wiedzy o geologii i surowcach mineralnych piątego kontynentu). Na drugą „Kartografia geologiczna ziem polskich do 1919 roku” złożą się najcenniejsze mapy ze zbiorów Instytutu (ponad 60 eksponatów). Wśród nich m.in.: pierwsza mapa geologiczna Karkonoszy z 1799 r. – miedzioryt autorstwa Johanna Jiraska, ręcznie kolorowane mapy geologiczne i przekroje Stanisława Staszica z 1806 r., a także unikatowa mapa Tatr Ludwika Zeisznera (jeden z czterech egzemplarzy, jakie dotrwały do naszych czasów).
Na 15 maja zapowiedziano z kolei organizowaną z inicjatywy PIG konferencję przedstawicieli 11 największych europejskich służb geologicznych poświęconą współpracy ze służbami Ukrainy i Białorusi, podczas której omawiane będą możliwości wspólnych badań na podstawie dotychczasowych doświadczeń Instytutu.

Źródło: PIG


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama