Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-05-08| Mapy, Teledetekcja

Oko w oko z globalnym ociepleniem


Australia przeznacza 1,7 mln dolarów na projekt śledzenia podnoszenia się poziomu morza związanego z globalnym ociepleniem. Zmiany linii brzegowej i poziomu oceanu będą badane za pomocą LIDAR-u.

Podobne prace kartograficzne dla tego obszaru były już wcześniej wykonywane przez CISRO (Australia's Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation), ale postanowiono zebrać dane bardziej szczegółowe, by otrzymany wynik był obarczony mniejszym błędem. Do tego celu postanowiono wykorzystać LIDAR - lotniczy skaning laserowy, przydatny szczególnie do pozyskania obrazów 3D lub 2D + H (NMT), którego średnia dokładność wynosi od 0,15 do 0,25 m.

Przedsięwzięcie jest ważne z uwagi na zagrożenie, jakim jest globalne ocieplenie i wynikające z niego podnoszenie się poziomu morza. Może mieć to bardzo poważne konsekwencje w przyszłości, szczególnie dla Australii z uwagi na bliskość położenie lądolodu Antarktydy. W ciągu ostatniego półwiecza temperatura samego Półwyspu Antarktycznego wzrosła średnio o dwa i pół stopnia Celsjusza. Dodatkowe zagrożenie powodziowe stwarzają atakujące systematycznie kraj cyklony. Wybrzeże Zachodniej Australii zostało przez nie bardzo poważnie dotknięte dwa razy w ciągu ostatnich 50 lat.

Informacje pozyskane w wyniku programu mogą mieć kluczowe znaczenie w podejmowaniu decyzji dotyczących wybrzeża i pasa nadmorskiego, zarówno pod kątem planistycznym i wyznaczania obszarów ryzyka, jak i przewidywania intensywnych burz, opadów i powodzi. Poza planowaniem przestrzennym i infrastrukturą, badania znajdą zastosowanie w opracowywanym wspólnie z Geosciences (The national agency for geoscience research and geospatial information) uniwersalnym modelu zależności zmiennych poziomu morza i erozji.
Projekt ma trwać około 18 miesięcy, ale opracowanie wyników, z uwagi na dużą ilość pozyskanych danych, potrwa nieco dłużej.

Fot.: Experimental AircraftAssociation

Źródło: abc.net.au


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS