|2009-05-07|
Geodezja, Prawo, Kataster
"Nie" dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego z map topograficznych
Dziś (7 maja) podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury zdecydowano o zaprzestaniu dalszych prac nad komisyjnym projektem nowelizacji ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.
Projekt zgłoszony do Sejmu przez Komisję Nadzwyczajną „Przyjazne Państwo” dotyczył wymogu sporządzania planów miejscowych z wykorzystaniem urzędowych kopii map zasadniczych albo – w przypadku ich braku – map katastralnych gromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym. Zaproponowano w nim dopuszczenie do stosowania przy sporządzaniu tych planów map w skali 1:10 000. Projektodawcy uzasadniali, że wykorzystanie map w mniejszej skali pozwoliłoby na istotne zmniejszenie kosztów związanych z przygotowaniem dokumentów planistycznych.
Projekt nie zyskał jednak ani akceptacji rządu, ani posłów z Komisji Infrastruktury, którzy wykazali nonsensowność tworzenia planów miejscowych na podstawie map topograficznych.
Dotychczasowe brzmienie ustawy: Art. 16 1. Plan miejscowy sporządza się w skali 1:1000, z wykorzystaniem urzędowych kopii map zasadniczych albo w przypadku ich braku map katastralnych, gromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się stosowanie map w skali 1:500 lub 1:2000, a w przypadkach planów miejscowych, które sporządza się wyłącznie wcelu przeznaczenia gruntów do zalesienia lub wprowadzenia zakazu zabudowy, dopuszcza się stosowanie map w skali 1:5000.
Tekst proponowany przez Komisję „Przyjazne Państwo”: Art. 16 1. Plan miejscowy sporządza się w skali 1:1000, 1:5000 lub 1:10 000, z wykorzystaniem urzędowych kopii map zasadniczych albo w przypadku ich braku map katastralnych, gromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się stosowanie map w skali 1:500 lub 1:2000.
AB
|