Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-05-04| Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Edukacja, Software, Ludzie

GIS a lepsza przejrzystość działania rządu


Prezydent Barack Obama chce stworzyć system informacji przestrzennej FedStat. Będą zawarte w nim m.in. dane o tym, ile pieniędzy wydawanych jest na jakie inwestycje.

Zaczęło się od Baltimore. Burmistrz tego miasta w latach 1999–2007, Martin O’Malley, stworzył CitiStat. Jest to system, który pozwala sprawdzić m.in. lokalizację i stan prawny obiektów, sposób, w jaki administracja pracuje nad konkretnymi zadaniami oraz ile pieniędzy wydano na jakie cele. Dzięki systemowi można skontrolować, czy urzędnicy odpowiednio wykonują swoje funkcje, a każdy obywatel ma dostęp do wielu informacji dotyczących działania samorządu.

Gdy Martin O’Malley w 2007 roku został gubernatorem Maryland, rozbudowano system miejski CitiStat i powstał StateStat, który obejmował już cały stan. Kiedy Barack Obama został prezydentem USA, zapytał, czy taki system można by wprowadzić dla całego kraju. Wkrótce rozpoczęto prace nad ogólnokrajowym systemem FedStat. Projekt koordynowany przez firmę ESRI ma na celu stworzenie przejrzystej informacji o działaniu rządu, a najważniejszy ma być jasny i jawny system wydatków publicznych. Ma to zahamować korupcję i marnotrawstwo.

Poza samą rejestracją budżetu dostępne będą informacje przestrzenne, np. wydatki przedstawione na tle liczby ludności w poszczególnych stanach, dochody ludności w stosunku do inwestycji państwowych itd. Poza tym FedStat będzie obejmował wykorzystanie GIS-u do ogólnokrajowych planów, np. projektów wykorzystania energii odnawialnej. Trwają już prace nad mapami przedstawiającymi, gdzie możliwe będzie wykorzystanie energii słonecznej i wiatrowej. Ponadto możliwe będzie zilustrowanie środowiskowych konsekwencji inwestycji. Dostępne mają być ponadto dane o granicach i numerach działek.

W pracach nad FedStat ESRI wykorzysta istniejące już bazy danych miast i regionów. Przykładowo Los Angeles ma jedną z bardziej rozbudowanych baz danych geodezyjnych, w której dostępne są m.in. informacje katastralne.

FedStat ma być systemem informowania społeczeństwa o istniejących i planowanych przedsięwzięciach, dzięki czemu ludność ma być bardziej zaangażowana w życie polityczne. Ponadto mieszkańcy USA będą mogli pomóc w decydowaniu o kolejnych inwestycjach. FedStat zakłada możliwość wypowiadania się na forum np. o brakujących szpitalach czy innych usługach w danych miejscach. Dane przeznaczone dla ludności mają być udostępnione przez Google Earth i Virtual Earth. Prezydent Obama uważa, że system danych FedStat to kolejny krok w rozwoju demokracji.

Źródło: ESRI


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Uber "naprawia" GPS w miastach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama