Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-04-28| GIS, Ludzie

GIS szansą na rozwoj Afryki


Afryka to kontynent bardzo zróżnicowany klimatycznie, w większości bardzo trudny dla rolnictwa. Od niedawna afrykańscy farmerzy mogą korzystać z technologii GIS. W Kenii i Mali już funkcjonuje usługa, dzięki której rolnik dowie się, gdzie może kupić odmiany roślin dobrze tolerujące suszę.

Pilotażowy projekt, polegający na wymianie danych nie tylko opisowych, ale przede wszystkim przestrzennych jest szczególnie ważny dla rolników z tych niedostępnych regionów. Pierwszym sygnałem dla twórców systemu czy działa on zgodnie z oczekiwaniami, jest to, czy pośrednicy określają na mapie położenie swoich magazynów, a plantatorzy zwożą tam wytworzone produkty. Czy farmerzy korzystają z umieszczonych przez pracowników rządowych danych przestrzennych i opisowych na temat anomalii pogodowych i innych szczególnych wydarzeń w regionie. Tworzeniem map i analizami przestrzennymi zajmuje się Międzynarodowe Centrum Rolnictwa Tropikalnego w Instytucie Badań Rolniczych z siedzibą w Ugandzie. Dzięki projektom i informacjom, jakie w ten sposób uzyskują, badacze mogą sporządzać mapy specjalnie z myślą o kenijskich farmerach. Kluczowe dane uzyskane bezpośrednio od rolników oraz badania dla nich wykonane są niezbędne do gospodarowania na tak trudnym obszarze, jakim jest centralna Afryka. Projekt, którego twórcami są organizacje non-profit Farm Input Promotions Africa i the Grameen Foundation, ma zostać zakończony we wrześniu br. i uzupełniony o opinie farmerów, pośredników, naukowców i pracowników rządowych.

Inny projekt pilotażowy realizowany jest w Kisumu i Homa Bay na skraju Jeziora Wiktorii w zachodniej Kenii i polega na wykorzystaniu technologii GIS do badania gleby, zbierania informacji zarówno od rolników, jak i wysłanych specjalnie w tym celu naukowców. Gleby mają być skanowane przy użyciu bliskiej i średniej podczerwieni oraz fal elektromagnetycznych, w celu określenia ich składu. Próbki ziemi otrzymują ocenę żyzności, a dane każdego zbadanego obszaru przenoszone są następnie na mapę cyfrową, opatrzone topologią i udostępniane mobilnie za pomocą telefonii komórkowej lub internetu z wykorzystaniem Google Map Marker. Dzięki temu rolnicy będą mogli uzyskać informacje bez potrzeby długotrwałego i czasochłonnego wożenia próbek i robienia badań. Taka wiedza jest niezbędna do określenia niezbędnej ilości nawozów i posadzenia odpowiednich odmian materiału siewnego.

Kolejny projekt wdrażany jest w Mali i ma pomóc w dostarczeniu produktów codziennego użytku na rynek, jak również umożliwić zakup sprzętu niezbędnego w gospodarstwie rolnym. Rolnicy mogą również uzyskać informacje o pogodzie, ogniskach chorób i szkodnikach w uprawach.

Rządy poszczególnych państw zrozumiały, jak wielka siła tkwi w mobilnej technologii informacji przestrzennej, jak szybko i sprawnie można wymieniać się informacjami na tak dzikim i nieprzystępnym obszarze, zarówno ze względu na bujną roślinność, jak i słabo rozwiniętą infrastrukturę techniczną i telekomunikacyjną. Po fazie testów planowane jest rozszerzenie projektu. Do wersji pilotażowych zgłosiły się już: Burkina Faso, Etiopia, Ghana, Niger i Uganda.

Źródło: scidev.net


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama