Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-04-28| Teledetekcja, Firma

Start satelity SMOS we wrześniu


Europejska Agencja Kosmiczna wyznaczyła termin wystrzelenia satelity SMOS (Soil Moisture and Ocean Salinity) na 9 września bieżącego roku. Misja, podobnie jak program GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer), realizowana jest w ramach programu Earth Explorer.

Głównym zadaniem satelity będzie badanie wilgotności gleby oraz poziomu zasolenia oceanu w technologii interferometrii dwuwymiarowej. Dane te mają pomóc w lepszym zrozumieniu cyklu hydrologicznego oraz cyrkulacji prądów morskich, co z kolei pozwoli skuteczniej badać globalne zmiany klimatyczne. Pomiary będą wykonywane za pomocą urządzenia MIRAS (Microwave Imaging Radiometer with Aperture Synthesis) skonstruowanego przez hiszpańską firmę EADS-CASA Espacio. Jest to płaska antena składająca się z trzech rozkładanych ramion, na których zainstalowano łącznie 69 odbiorników mierzących promieniowanie o częstotliwości 1,4 GHz (pasmo L).

Satelita będzie pozyskiwać dane o rozdzielczości terenowej 35-50 km z głębokości do kilku centymetrów pod powierzchnią ziemi lub oceanu. Jednak dzięki przetworzeniu danych zmierzonych w różnych porach dnia na tym samym obszarze, możliwe będzie wyliczenie wilgotności i zasolenia na dużo większych głębokościach.

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama