Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-05-31| Geodezja, Mapy, Prawo, Ludzie, Instytucje

Czy w Polsce jest za dużo czy za mało geodetów?


Jak donosi szczecińska edycja Gazety Wyborczej w województwie zachodniopomorskim brakuje geodetów do pracy w administracji gminnej. Według Antoniego Myłki, wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego (wingik) z Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, aż 100 na 114 gmin nie zatrudnia geodetów.

Według niego gminy nie posiadają odpowiedniej kadry do realizacji zadań związanych z podziałami i rozgraniczaniem nieruchomości. Może to skutkować wystąpieniem o odebranie gminom tych zadań. Według samorządowców większym zmartwieniem dla nich jest brak planistów i architektów. Prace geodezyjne, gdy jest taka potrzeba, zlecają firmom zewnętrznym lub geodetom uprawnionym. Poza tym, gminy nie mają funduszy na dodatkowe etaty. Według Sławomira Leszko, prezesa Zachodniopomorskiej Geodezyjnej Izby Gospodarczej, problem – poza pieniędzmi – leży w tym, że gminy nie zdają sobie sprawy, że chodzi tu o ich dobro, a nie interes geodetów.

Od red. GeoForum: W tym roku w zawodzie technik geodeta szkoły przygotowały 1400 miejsc. Niewiele mniej opuszcza ostatnio mury tych szkół. Na krajowych uczelniach geodezję i kierunki pokrewne studiuje obecnie kilka tysięcy osób (tylko w tym roku uczelnie przygotowały 3300 miejsc na I roku!). Liczby te są kilkakrotnie wyższe od statystyk, z tłustych dla geodezji lat 70. ub. wieku. Z drugiej strony powiatowe urzędy pracy rejestrują od paru lat kilkuprocentowe bezrobocie w tym zawodzie. Niedawno na ogłoszenie jednej z firm z płd. Polski o poszukiwaniu geodety do obsługi budowy autostrady nie zgłosił się żaden kandydat (natomiast było kilkunastu na jedno stanowisko informatyka), w samym Szczecinie od ponad roku, rzeczywiście, trudno jest zatrudnić geodetę.
Mamy zatem geodezyjną czarną dziurę.

JP


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS