Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-04-24| Firma, Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Konferencja w Elblągu: Pytanie o kierunek zmian - bez odpowiedzi


Dynamika zmian w nowoczesnych technologiach, światowy wyścig gospodarczy, dostępność środków unijnych powinny nas zdopingować do zdecydowanie bardziej odważnych zmian w prowadzeniu państwowego zasobu – powiedział na wstępie gospodarz konferencji, prezes OPEGIEKA Elbląg Florian Romanowski. XI Konferencja elbląska nt. ODGiK nie przyniosła oczekiwanej przez środowisko całościowej koncepcji działania branży geodezyjnej.

W Elblągu trwają obrady drugiego dnia XI Konferencji nt. ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej pod hasłem „Nowe zadania, nowe technologie, nowa organizacja – nie tylko INSPIRE”. Wczoraj (23 kwietnia) odbyły się 4 sesje referatowe zakończone dyskusją na temat pożądanych zmian w organizacji państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej.
Zebrani minutą ciszyli uczcili pamięć zmarłego na początku miesiąca prof. Lubomira Włodzimierza Barana. W konferencji uczestniczy ponad 300 osób reprezentujących administrację publiczną wszystkich szczebli, administrację geodezyjną, urzędy centralne, ośrodki dokumentacji oraz biznes i naukę. Przyjechali przedstawiciele GUGiK z prezesami Jolantą Orlińską i Jackiem Jarząbkiem.

Goście zagraniczni przygotowali interesujące i uporządkowane prezentacje, z których wyłania się jasny obraz omawianej przez nich dziedziny. Friedrich Christoffers z Krajowej Agencji Geodezji oraz Informacji Geoprzestrzennej Dolnej Saksonii zajął się integracją podstawowych systemów geodezyjnych: AFIS (osnowa), ALKIS (kataster), ATKIS (dane topograficzne). Zadanie na najbliższą przyszłość w Dolnej Saksonii to wprowadzenie systemu ETRS89.
Tore Christian Svensen z Norweskiego Urzędu Inwentaryzacji Kartograficznej i Katastru omówił Cyfrową Norwegię, czyli inicjatywę narodową, która znacznie wyprzedziła regulacje zawarte w europejskiej dyrektywie INSPIRE. Niewielka liczba mieszkańców tego kraju na pewno ułatwia wprowadzanie nowatorskich rozwiązań wspierających e-administrację, ale bez determinacji rządu i parlamentu, które podjęły temat już w 2003 roku, takie zaawansowanie prac nie byłoby możliwe.
Amalia Velasco, koordynator spraw międzynarodowych w Zarządzie Generalnym ds. Katastru w Hiszpanii, omówiła ewolucję Wirtualnego Urzędu Katastralnego, w którym przez internet dostępne są kompletne dane katastralne. Każdy obywatel, urząd czy firma (także dla celów biznesowych) może z tych danych skorzystać bezpłatnie, w zakresie dopuszczonym przez prawo. Dostępność danych wpływa pozytywnie na poziom ich poprawności, bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami, obniża koszty administracji publicznej, a także napędza biznes [wywiad z Amalią Velasco w czerwcowym wydaniu GEODETY].

Niestety, prezentacja szefostwa GUGiK znacznie odbiegała od poziomu referatów zagranicznych. Dotyczy to nie tylko samego sposobu przekazu, ale także warstwy merytorycznej. Wprawdzie GGK Jolanta Orlińska powiedziała, że GUGiK podejmuje szereg działań w różnych obszarach i że są to działania uporządkowane i kompleksowe, ale trudno było odnaleźć te elementy w wystąpieniach kierownictwa. Dowiedzieliśmy się, że urząd zakończył prace nad nową ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej, która niebawem znajdzie się w Sejmie. Ustawa wprowadzi liczne zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym i towarzyszyć jej ma kilkanaście nowych rozporządzeń. Zebrani nie dowiedzieli się jednak, w którą stronę zmierzają zmiany proponowane w przepisach wykonawczych i przygotowywane przez kilkudziesięcioosobowy zespół. Dowiedzieliśmy się za to, że już ponad miesiąc temu (18 marca) premier powołał Tomasza Siemoniaka (wiceministra w MSWiA) na pełnomocnika ds. Zintegrowanego Sytemu Informacji o Nieruchomościach i trwa kompletowanie składu zespołu.
Popołudniowa dyskusja, która odbyła się na zakończenie pierwszego dnia konferencji pokazała, że podziały w środowisku są trudne do wyeliminowania. Podczas gdy jedni mówili o braku wizji rozwoju branży, potrzebie bycia liderem i łamaniu stereotypów, inni po raz tysięczny użalali się nad niedolą bycia urzędnikiem administracji geodezyjnej. Na trzeźwą propozycję jednego z dyskutantów, by nowy cennik za dane i usługi ODGiK (jaki szykuje urząd) liczył co najwyżej trzy strony objętości, nie było reakcji zarówno ze strony autorów nowego rozporządzenia, jak i kierownictwa.
Brak jest spójnej koncepcji dotyczącej nie tylko finansowania zadań służby geodezyjnej, ale i określenia jej priorytetów, planów na najbliższe lata czy zdefiniowania od nowa relacji biznes-administracja. Wydaje się, że nie wszyscy jeszcze pojęli, że dyrektywa INSPIRE, której nazwę odmieniano na konferencji we wszystkich możliwych przypadkach, nie jest panaceum na większość bolączek polskiej geodezji.

Organizatorami konferencji są prezydent miasta Elbląga i Koło Zakładowe SGP przy OPEGIEKA w Elblągu. Impreza odbywa się pod patronatem głównego geodety kraju, patronat medialny objęła m.in. redakcja GEODETY i Geoforum.pl.

Relacja z konferencji w majowym wydaniu GEODETY

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS