Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-04-21| GNSS, Mapy, Teledetekcja, Ludzie

Wielki Mur Chiński rośnie w oczach


Z 5000 km długości do 8851,8 km - o tyle wydłużył się przez dwa lata Chiński Mur. Dzięki dalmierzom pracującym w podczerwieni i technice GPS odkryto fragmenty tej monumentalnej budowli, ukryte dotychczas przez wzgórza i cieki wodne.

Nowo odkryte części muru położone są pomiędzy górą Hu Shan w prowincji Liaoning a Jiyuguan w prowincji Gansu i zostały poznane dzięki rządowemu projektowi naukowemu, który ma na celu dokładne zbadanie i sporządzenie mapy chińskiego giganta. Wcześniej polegano na wzmiankach historycznych i mapach topograficznych.

Wielki Mur Chiński, choć wpisany na listę UNESCO, dotychczas nie wzbudzał u władz takich emocji i nie interesowały się one swoim skarbem tak mocno. Teraz starają się ograniczać odwiedziny turystów, którzy niszczą zabytek, nierzadko zostawiają na murze swoje podpisy. Duże straty spowodowała także wcześniejsza technika uprawy roli, która spowodowała wyjałowienie i pustynnienie ogromnych obszarów północnych kraju, a co za tym idzie - zmieniła warunki klimatyczne na bardzo szkodliwe dla bloczków ubitej ziemi, jakie w tej części wypełniają Chiński Mur.

Źródło: Yahoo!/The Guardian/PhysOrg


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama