Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-03-27| Geodezja, Mapy, Firma, Edukacja, Instytucje, Imprezy, Kataster

Historyczne plany i mapy Warszawy w stołecznym Muzeum Geodezyjnym



Historię i etapy rozwoju Warszawy zilustrowane wiekowymi mapami i planami przybliży najnowsza wystawa w Muzeum Geodezyjnym Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego pt. „Hoppe, Lindley, WPG. Kartografia warszawska 1641 – 2009”.

Ekspozycja powstała przy współpracy WPG i Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. Składa się z trzech części. Pierwsza obejmuje okres dawnej kartografii warszawskiej – począwszy od najstarszego planu całej Warszawy z 1641 roku autorstwa Israela Hoppego, aż po przez prace takich autorów jak: C.F. Werneck, M. Pierre Ricaud de Tirregaille, Hieronim Jędrzejowski, Antoni Hiż, Gustav Johann Georg von Rauch, Johann Georg Lehmann i Joseph Bach. Druga część przedstawia kartograficzne dzieła rodziny Lindley’ów powstałe na przełomie XIX i XX wieku, opracowane na potrzeby budowy systemu kanalizacji i wodociągów warszawskich. Z okazji 150. rocznicy urodzin Josepha Lindleya,w jednej z sal powstał gabinet w stylu epoki. Można w nim obejrzeć m.in. portrety członków sławnej inżynierskiej rodziny.Trzecia część wystawy obejmuje czasy współczesne i zawiera opracowania WPG. Ukazuje ewolucję kartografii miejskiej XIX wieku i nowatorskie rozwiązania wieku XX.


Historyczne plany i mapy są przedstawione w sceneriach z odpowiadającej im epoki. W atmosferę dawnego miasta wprowadza „sala warszawska", w której pośród kamienic Rynku Staromiejskiego widać replikę syrenki. Salę „dawnej kartografii” otwiera reprodukcja planu Warszawy z 1762 roku autorstwa francuskiego inżyniera Ricauda de Tirregaille'a, której oryginał spłonął po Powstaniu Warszawskim wraz z całym Archiwum Miejskim. W „salach lindleyowskich" umieszczono plansze z albumu pamiątkowego, który w 1907 roku William Lindley otrzymał od współpracowników z okazji 25-lecia współpracy. Wybrane reprodukcje planów zostały ułożone na stole kreślarskim, by można było wziąć je do ręki.


Autorem wystawy jest Paweł E. Weszpiński z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. Konsultacji historycznych udzielił prof. Ryszard Żelichowski. Współtwórcą i konsultantem z zakresu geodezji i fotogrametrii jest Jacek Uchański reprezentujący WPG. Aranżację plastyczną wystawy przygotowali Jolanta Gałązka i Tomasz Kościuszko.


Wystawa zostanie otwarta we wtorek 31 marca o godz. 12.00 w Muzeum Geodezyjnym Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego S.A. przy Nowym Świecie 2. Podczas inauguracji będzie można usłyszeć wykłady Pawła E. Weszpińskiego o dziejach kartografii warszawskiej i prof. Ryszarda Żelichowskiego o historii rodziny Lindleyów – twórców wodociągów warszawskich.

Źródło: PAP


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama