Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-03-24| Mapy, Instytucje

Mapy Krakowa dla niewidomych i słabowidzących


Urząd Miasta Krakowa, wspólnie z Polskim Związkiem Niewidomych i Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, opracował mapy komunikacyjne i turystyczne, które umożliwią osobom niewidomym i słabowidzącym łatwiejsze poruszanie się po mieście.

Mapy wykonano w nakładzie tysiąca egzemplarzy w dwóch wersjach: dla osób niewidomych i słabowidzących. Do planów dołączono książki ze spisami skrótów oraz opisy zabytków w języku Braille’a i w druku powiększonym. Każdy komplet składa się z teczki A3 z mapami komunikacyjnymi i teczki A4 z mapami turystycznymi. Mapy komunikacyjne dla niewidomych wykonano techniką sitodruku wypukłego na kolorowym kartonie, zaś dla osób słabowidzących – w druku powiększonym, kolorowym i czytelnym. Zaznaczono na nich ogólny plan Krakowa, główne ulice, przystanki tramwajowe, autobusowe oraz ronda. Mapy turystyczne obejmują swoim zasięgiem m.in. Rynek Główny, pl. Mariacki, pl. Szczepański, Mały Rynek, Zamek Królewski na Wawelu, a także muzea i inne ważne punkty turystyczne. Zaznaczono na nich także punkty informacji turystycznej, kościoły i wybrane elementy infrastruktury (przejścia dla pieszych i przystanki tramwajowe). W wersji dla niewidomych wykonano je metodą tłoczenia wypukłego na przezroczystym plastiku, zaś w wersji dla słabowidzących – na kolorowym kartonie w druku płaskim i powiększonym.

Mapy będzie można też wypożyczać bezpłatnie w dwóch punktach informacji turystycznej na terenie Krakowa oraz w bibliotekach miejskich. Koszt ich wydania (199 tys. zł) w całości został pokryty z budżetu Krakowa.

źródło: Urząd Miasta Krakowa


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS