|2009-03-24|
Mapy, Instytucje
Mapy Krakowa dla niewidomych i słabowidzących
Urząd Miasta Krakowa, wspólnie z Polskim Związkiem Niewidomych i Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, opracował mapy komunikacyjne i turystyczne, które umożliwią osobom niewidomym i słabowidzącym łatwiejsze poruszanie się po mieście.
Mapy wykonano w nakładzie tysiąca egzemplarzy w dwóch wersjach: dla osób niewidomych i słabowidzących. Do planów dołączono książki ze spisami skrótów oraz opisy zabytków w języku Braille’a i w druku powiększonym. Każdy komplet składa się z teczki A3 z mapami komunikacyjnymi i teczki A4 z mapami turystycznymi. Mapy komunikacyjne dla niewidomych wykonano techniką sitodruku wypukłego na kolorowym kartonie, zaś dla osób słabowidzących – w druku powiększonym, kolorowym i czytelnym. Zaznaczono na nich ogólny plan Krakowa, główne ulice, przystanki tramwajowe, autobusowe oraz ronda. Mapy turystyczne obejmują swoim zasięgiem m.in. Rynek Główny, pl. Mariacki, pl. Szczepański, Mały Rynek, Zamek Królewski na Wawelu, a także muzea i inne ważne punkty turystyczne. Zaznaczono na nich także punkty informacji turystycznej, kościoły i wybrane elementy infrastruktury (przejścia dla pieszych i przystanki tramwajowe). W wersji dla niewidomych wykonano je metodą tłoczenia wypukłego na przezroczystym plastiku, zaś w wersji dla słabowidzących – na kolorowym kartonie w druku płaskim i powiększonym.
Mapy będzie można też wypożyczać bezpłatnie w dwóch punktach informacji turystycznej na terenie Krakowa oraz w bibliotekach miejskich. Koszt ich wydania (199 tys. zł) w całości został pokryty z budżetu Krakowa.
źródło: Urząd Miasta Krakowa
|