|2009-03-18|
Firma, Prawo, Instytucje
Raport na temat procedur w RPO
„Dostęp do informacji oraz systemy wyboru projektów w ramach 16 Regionalnych Programów Operacyjnych” to tytuł raportu Instytutu Sobieskiego, z którego wynika, że najbardziej przejrzysty system wyboru projektów unijnych mają województwa dolnośląskie i zachodniopomorskie.
Przeanalizowano w nim dostęp do informacji oraz procedury wyboru projektów w 16 regionalnych programach operacyjnych. Zestawienie województw pod względem przejrzystości systemów selekcji projektów oraz zakresu uznaniowości przy ocenie wniosków i zabezpieczenia przed konfliktem interesów opracowano na podstawie 11 kryteriów. Z raportu wynika, że w październiku 2008 r., kiedy kończono analizę, żaden samorząd wojewódzki nie spełniał całkowicie przyjętych kryteriów przejrzystości. Najlepiej pod tym względem wypadły województwa dolnośląskie i zachodniopomorskie – eksperci IS przyznali im po 17 punktów (maks. 24), najsłabiej – świętokrzyskie (4), mazowieckie (5) i pomorskie (9).
W raporcie Instytutu Sobieskiego znalazł się także ranking „przyjazności” samorządów w stosunku do firm. Zestawienie przygotowała PKPP Lewiatan, uwzględniając liczbę oraz stopień restrykcyjności kryteriów formalnych stosowanych przez województwa w działaniach wspierających przedsiębiorczość.
Instytut Sobieskiego jest multidyscyplinarnym ośrodkiem analitycznym, typu think-tank, zajmującym się zagadnieniami bieżącej polityki państwa oraz kwestiami istotnymi dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Jako niezależna, pozarządowa organizacja tworzy idee dla życia publicznego w Polsce, opierając się przy tym na własnych badaniach i analizach. Instytut Sobieskiego: • formułuje strategie dotyczące polityki i gospodarki; • inicjuje debatę publiczną; • stanowi forum spotkań naukowców, praktyków, polityków, dziennikarzy, obywateli chcących w świadomy sposób uczestniczyć w życiu publicznym.
Raport
Źródło: Instytut Sobieskiego
|