Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-03-17| Firma, Prawo, Instytucje

Kolejne propozycje zmian w Prawie zamówień publicznych


Na dzisiejszym (17 marca) posiedzeniu rząd przyjął kilka projektów ustaw, jednym z nich jest projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych.

Projekt opracowany przez Urząd Zamówień Publicznych ma m.in. przyspieszyć procedury przetargowe oraz zapewnić większą płynność finansową wykonawcom zamówień. Nowelizacja wprowadza wiele istotnych zmian w dotychczasowej ustawie.
Z uwagi na to, iż pytania zadawane przez wykonawców zamawiającemu w celu wyjaśnienia SIWZ często wpływają tuż przed upływem terminu składania ofert i wydłużają czas postępowania, proponuje się, by zapytania mogły być składane tylko do końca dnia, w którym upływa połowa terminu złożenia ofert. Jednocześnie (ewentualne) przedłużenie terminu składania ofert nie będzie skutkowało przedłużeniem terminu składania wniosków o wyjaśnienie treści specyfikacji. Dla zadających pytania wprowadzono także obowiązek wniesienia wadium.
Projekt wprowadza także wyższe opłaty od skargi wniesionej do sądu. Obecnie jest to 3 tys. zł, po zmianach wnoszący skargę będzie uiszczał opłatę w wysokości 5% od wartości przedmiotu zamówienia (maks. 100 tys. zł).
W nowelizacji zaproponowano również szybszy zwrot wadiów wykonawcom, których oferty nie zostały uznane za najkorzystniejsze. Zwrot następować ma niezwłocznie po wyborze oferty najkorzystniejszej lub unieważnieniu postępowania.
Zmiana dotyczy również zniesienia ustawowego nakazu żądania zabezpieczenia należytego wykonania umowy przez zamawiającego. Ponadto proponuje się wyłączenie okresu gwarancji jakości z okresu zabezpieczenia.
Inną propozycją jest dopuszczenie do udzielania zaliczek (do 20% wartości zamówienia) na poczet wynagrodzenia wykonawcy zamówienia, dotyczy to jednak tylko zamówień na roboty budowlane udzielane w trybie wszczynanym publikacją ogłoszenia.
Kolejną nowością jest możliwość uwzględnienia przy opisie przedmiotu zamówienia względów społecznych dotyczących zatrudnienia bezrobotnych czy niepełnosprawnych. Zamawiający będzie miał prawo do ograniczenia postępowania jedynie do wykonawców, którzy zatrudniają ponad 50%. osób niepełnosprawnych.

AB


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS