|2009-03-17|
Geodezja, Mapy, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster
Wystawa przedwojennej dokumentacji geodezyjnej w Poznaniu
Wczoraj (16 marca) w ramach seminarium pt. „Kształtowanie zachodniej granicy odrodzonego państwa polskiego na przykładzie Wielkopolski”, w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego otwarto wystawę dokumentacji geodezyjnej określającej przebieg przez Wielkopolskę ustalonej po I wojnie światowej granicy państwowej.
Zaprezentowane dokumenty to głównie operaty graniczne znajdujące się w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej w Chodzieży, Czarnkowie, Międzychodzie i Ostrowie Wielkopolskim. Zachowana dokumentacja zawiera m.in. punkty graniczne, nazwy miejscowości oraz zdjęcia. Jak podkreślił wojewoda wielkopolski, wiele z tych dokumentów jest po raz pierwszy prezentowanych szerszej publiczności. Wystawę można oglądać do 27 marca.
Seminarium oraz ekspozycja wpisuje się w obchody 90. rocznicy zakończenia Powstania Wielkopolskiego i podpisania Traktatu Wersalskiego. W ramach seminarium referat wygłosił m.in. dr Marek Rezler, jeden z najwybitniejszych badaczy Powstania Wielkopolskiego. Opisał on tło historyczne związane z kształtowaniem się zachodniej granicy Polski i uwarunkowania, które zadecydowały o odrodzeniu się państwa polskiego.
Współorganizatorami imprezy są: Wielkopolski Urząd Wojewódzki wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ w Poznaniu firma „Grupa 18” oraz Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Geodetów Polski.
Źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki
|