Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-12-31| Geodezja, Prawo, Instytucje

Ustawa o IIP po uzgodnieniach międzyresortowych


Ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej nabiera ostatecznego kształtu. Projekt jest już po uzgodnieniach międzyresortowych.

W efekcie prowadzonych uzgodnień dokonano licznych uściśleń definicji i terminów zawartych w projekcie oraz kilku istotnych zmian. I tak:
-Infrastruktura informacji przestrzennej (IIP) obejmuje już nie tylko terytorium Polski, ale i obszary z nim „powiązane”.
-Rozszerzono definicję „osób trzecich” poza osobą fizyczną i osobą prawną (niebędącą organem administracji), zaliczono do nich także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
-Zniknął zapis o tym, że usługi danych przestrzennych „powinny uwzględniać potrzeby użytkowników”.
-Sprecyzowano także, co ma zawierać wniosek (składany do organu wiodącego) o włączenie do krajowej infrastruktury zbiorów i usług „osób trzecich”.
-Uzgodniono, że organ wiodący może ograniczyć powszechny dostęp do zbiorów i usług danych przestrzennych bez konieczności otrzymania wniosku w tej sprawie od zainteresowanej strony (w wersji z listopada ograniczenie następowało po wpłynięciu takiego wniosku).
-Prowadzona przez Głównego Geodetę Kraju ewidencja zbiorów i usług danych przestrzennych objętych infrastrukturą ma być publicznie dostępna (poprzednio brak było takiego zapisu).
-Spore zmiany wprowadzono w artykułach mówiących o korzystaniu z IIP. Wcześniej proponowano, by Rada Ministrów mogła w drodze rozporządzenia określić zbiory i usługi danych, dla których pobierane będą opłaty. Obecnie mowa jest o tym, że opłat nie pobiera się za udostępnianie zbiorów danych i usług przestrzennych innym organom administracji (w zakresie niezbędnym do realizacji ich zadań publicznych). W innych przypadkach decydować o tym będą porozumienia i umowy zawarte pomiędzy zainteresowanymi stronami.
-Do składu przyszłej Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej dodano dodatkowych członków: szefa Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej oraz Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Kilka zmian wprowadzono także w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne. M.in.:
-Artykuł 24 pkt 3 (o udostępnianiu danych z EGiB przez starostę) otrzymał brzmienie:
Starosta udostępnia zbiory danych ewidencji gruntów i budynków zawierające dane osobowe podmiotów, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1 i art. 51, [właściciela, a w odniesieniu do gruntów państwowych i samorządowych – innych osób fizycznych lub prawnych, w których władaniu znajdują się grunty i budynki lub ich część oraz władających – red.] oraz wydaje wypisy z operatu ewidencyjnego, zawierające takie dane osobowe, na żądanie:
1) właścicieli oraz osób i jednostek organizacyjnych władających gruntami, budynkami lub lokalami, których dotyczy udostępniany zbiór danych lub wypis;
2) podmiotów publicznych albo podmiotów niebędących podmiotami publicznymi, realizujących, na podstawie odrębnych przepisów albo na skutek powierzenia lub zlecenia przez podmiot publiczny, zadania publiczne związane z gruntami, budynkami lub lokalami, których dotyczy udostępniany zbiór danych lub wypis;
3) innych podmiotów, niż wymienione w pkt 1 i 2, które mają interes prawny w tym zakresie.
-W artykule 24b pierwotne zapisy o „tworzeniu na poziomie centralnym” zintegrowanego zbioru danych EGiB zmieniono na „dostęp, za pośrednictwem mechanizmów zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach, do danych w rejestrach prowadzonych przez odpowiednie organy”.
-W przepisach końcowych dodano zapis, że do czasu wydania przepisów wykonawczych obowiązywać ma dotychczasowa ustawa Pgik.

JP


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS