Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-12-29| Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje, Kataster

Nowa ustawa o służbie cywilnej nowelizuje Prawo geodezyjne
i kartograficzne



Głównego Geodetę Kraju powołuje, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, a nabór na stanowisko GGK przeprowadza zespół liczący co najmniej 3 osoby...

To tylko niektóre nowe zapisy ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne znowelizowanej opublikowaną właśnie ustawą z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (DzU nr 227, poz. 1505).
Nowy akt prawny ustanawia Szefa Służby Cywilnej, który będzie centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach służby cywilnej. Ponadto ustawa powołuje do życia Radę Służby Cywilnej – organ opiniodawczo-doradczy działający przy prezesie Rady Ministrów (art. 10 i art. 19). Nowe przepisy uchylają obecnie obowiązującą ustawę o państwowym zasobie kadrowym oraz włączają do służby cywilnej wyższe stanowiska, do których należą min. dyrektorzy generalni i kierujący departamentami oraz ich zastępcy (art. 52 i 214). Oznacza to, że o pracę na tych stanowiskach będzie mógł się ubiegać każdy, kto spełnia określone w ustawie kryteria. Nowa regulacja wprowadza też instytucję pierwszej oceny w służbie cywilnej, która – zdaniem ustawodawców – ma na celu zapewnienie profesjonalnych kadr w urzędach. Ocena będzie dokonana przez bezpośredniego przełożonego pracownika, który podjął po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej, w porozumieniu z kierującym komórką organizacyjną, w której jest zatrudniony pracownik. Pozytywny wynik tej oceny będzie podstawą do podjęcia przez dyrektora generalnego urzędu decyzji o zatrudnieniu na podstawie umowy na czas nieokreślony. Szczegółowe zasady i sposób dokonywania pierwszej oceny w służbie cywilnej określi w drodze rozporządzenia prezes Rady Ministrów (art. 37).

Ustawą dokonano nowelizacji kilkudziesięciu ustaw regulujących funkcjonowanie różnych podmiotów sektora publicznego. Zmiany te dotyczą w szczególności określenia minimalnych wymogów, jakie muszą spełniać osoby kierujące tymi instytucjami. W ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne zmianie ulega cały art. 6b, który teraz otrzymuje aż 14 ustępów. I tak m.in. czytamy, że:

Art. 6b. 1. Głównego Geodetę Kraju powołuje, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Prezes Rady Ministrów odwołuje Głównego Geodetę Kraju.
2. Minister właściwy do spraw administracji publicznej, na wniosek Głównego Geodetę Kraju, powołuje jego zastępców, spośród wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Minister właściwy do spraw administracji publicznej odwołuje, na wniosek Głównego Geodety Kraju, jego zastępców.
3. Stanowisko Głównego Geodety Kraju może zajmować osoba, która:
1) posiada tytuł zawodowy magistra lub równorzędny;
2) jest obywatelem polskim;
3) korzysta z pełni praw publicznych;
4) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
5) posiada kompetencje kierownicze;
6) posiada co najmniej 6-letni staż pracy, w tym co najmniej 3-letni staż pracy na stanowisku kierowniczym;
7) posiada wykształcenie i wiedzę z zakresu spraw należących do właściwości Głównego Geodety Kraju.
(...)
6. Nabór na stanowisko Głównego Geodety Kraju przeprowadza zespół, powołany przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej, liczący co najmniej 3 osoby, których wiedza i doświadczenie dają rękojmię wyłonienia najlepszych kandydatów. W toku naboru ocenia się doświadczenie zawodowe kandydata, wiedzę niezbędną do wykonywania zadań na stanowisku, na które jest przeprowadzany nabór oraz kompetencje kierownicze. (...)

Większość zapisów ustawy o służbie cywilnej (w tym zmiany w Pgik) zacznie obowiązywać 24 marca 2009 r.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama