Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-12-17| Geodezja, Mapy, Prawo

Stanowisko ZPP w sprawie zmian w ustawie o scalaniu i wymianie gruntów


Związek Powiatów Polskich przedstawił (16 grudnia) swoje stanowisko w sprawie zmian w ustawie o scalaniu i wymianie gruntów.

Oświadczył w nim, że obecne zapisy ustawy z 26 marca 1982 r. nie pozwalają starostom na rozwiązywanie problemów związanych z prowadzeniem postępowań scaleniowych. W swoim stanowisku samorządowcy zwracają się do parlamentarzystów o uwzględnienie propozycji zmian zgłaszanych przez nich w aktualnie prowadzonych pracach nad nowelizacją ustawy o scalaniu i wymianie gruntów.

Związek proponuje m.in.:
• Wprowadzenie do art. 3 ust. 3, 4 i 5 regulacji umożliwiających odmowę wszczęcia i umorzenia postępowania, które nie może być kontynuowane ze względu na brak środków budżetowych.
• Wykreślenie w art. 9 ustawy zapisu o społecznym charakterze działania rady uczestników scalenia. Zdaniem ZPP członkowie rady biorący udział w przewidzianych normami prawa czynnościach bezpłatnie zaniedbywali swoje obowiązki. Proponowana zmiana przyczyni się do zmarginalizowania uciążliwości w prowadzeniu postępowania scaleniowego.
• Uzupełnienie treści ustawy o art. 9a, który jest konsekwencją zmian w art. 9. Powinien znaleźć się tam zapis w brzmieniu: „Właściwy starosta określi tryb pracy i szczegółowe zasady wynagradzania członków rady, przy uwzględnieniu że działalność rady uczestników scalenia finansowana jest ze środków przeznaczonych na realizację prac scaleniowych”.
• Dodanie do treści ustawy art. 20. Związek zauważył konieczność wskazania w przepisach scaleniowych ksiąg wieczystych jako bezpiecznego i wiarygodnego źródła danych o podmiocie własności. Proponowana treść nowego artykułu to: „Stan własności określa się na podstawie danych zawartych w księgach wieczystych lub na podstawie innych dokumentów, jak prawomocne decyzje administracyjne albo prawomocne postanowienia sądowe. Powierzchnię działek i użytków oraz klasy bonitacyjne gruntów określa się według danych z operatu ewidencji gruntów i budynków”.

Szczegóły

Źródło: ZPP


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS