|2008-12-15|
Teledetekcja, Ludzie, Instytucje
Prof. Zawiła-Niedźwiecki dyrektorem Instytutu Badawczego Leśnictwa
Minister środowiska Maciej Nowicki z początkiem grudnia powołał na stanowisko dyrektora Instytutu Badawczego Leśnictwa prof. Tomasza Zawiłę-Niedźwieckiego. Kadencja dyrektora IBL trwa pięć lat.
Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (ur. 1954 r.) po ukończeniu studiów na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w 1979 rozpoczął pracę w Instytucie Badawczym Leśnictwa, w którym w różnych okresach przepracował 8 lat. Od 1983 r. został zatrudniony w Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie, gdzie m.in. był zastępcą kierownika Ośrodka Przetwarzania Obrazów Lotniczych i Satelitarnych (OPOLIS), pełniącego wówczas rolę Krajowego Centrum Teledetekcji, a następnie kierownikiem Zakładu Teledetekcji i kierownikiem Zakładu Kartografii. W IGiK w 1990 roku obronił swą pracę doktorską. W 1988 r. odbył staż naukowy w CNRS – Centrum Ekologii Funkcjonalnej i Ewolucyjnej w Montpellier we Francji.
W latach 1992-94 był pracownikiem Katedry Teledetekcji i Urządzania Lasu Uniwersytetu w Gandawie (Belgia). W 1994 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Leśnym SGGW na podstawie rozprawy „Ocena stanu lasu w ekosystemach zagrożonych z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych i systemu informacji przestrzennej”. W latach 1992-2000 był wykładowcą na kursach dla kadry kierowniczej administracji państwowej, organizowanych przez FAO, ESA i Międzynarodowy Uniwersytet Teledetekcji (Azerbejdżan, Bułgaria, Kazachstan, Maroko, Polska i Rumunia). Od 1997 r. był wykładowcą w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie. W 2001 r. był ekspertem-recenzentem 5. Programu Ramowego Unii Europejskiej, a w latach 2004-2005 Programu Erasmus-Mundus w ramach 6. Programu Ramowego UE.
W latach 2002-2007 wykładał na Wydziale Lasu i Środowiska Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Eberswalde (Niemcy). Jednocześnie od 2005 r. był wicedyrektorem niemieckiej części międzynarodowych studiów magisterskich „Technologie informacyjne w leśnictwie”, prowadzonych wspólnie przez SGGW i Uniwersytet w Eberswalde. W 2002 r. otrzymał nominację profesorską. Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych.
Źródło: IBL
|