|2008-12-11|
Prawo, Instytucje
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o likwidacji AMW
Na wczorajszym posiedzeniu (10 grudnia) Rada Ministrów przyjęła m.in. projekt ustawy o likwidacji Agencji Mienia Wojskowego i projekt nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece.
● Dotychczasowe zadania AMW przejąć ma minister obrony narodowej, Wojskowa Agencja Mieszkaniowa oraz przewidziana do powołania Agencja Uzbrojenia. AMW ma zostać postawiona w stan likwidacji po 30 dniach od wejścia w życie ustawy, likwidacja potrwa do końca 2010 roku. Likwidator rozliczy majątek AMW, a jego obowiązki określi odpowiednie rozporządzenie. Projekt zakłada nieodpłatne przekazanie jednostkom samorządu terytorialnego nieruchomości trwale zbędnych, a pozostających w dyspozycji AMW (szacuje się, że jest ich tysiąc). Koszty związane m.in. z wyceną nieruchomości, inwentaryzacją, oczyszczeniem z niewypałów i niewybuchów, opłatami notarialnymi i sądowymi poniosą samorządy. Część majątku po AMW przejmą: Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojskowa Agencja Mieszkaniowa i Agencja Uzbrojenia. Z majątku AMW spłacone zostaną także zobowiązania AMW oraz opłacone koszty jej likwidacji.
Przypomnijmy, że planowana do likwidacji Agencja Mienia Wojskowego jest w 50% udziałowcem spółki akcyjnej Satelitarne Centrum Operacji Regionalnych ze stacją odbiorczą w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej (pozostałe udziały należą do spółki Techmex). Zgodnie z projektem ustawy akcje (spółek) będące w posiadaniu likwidowanej AMW przejmie minister właściwy ds. Skarbu Państwa.
● W nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece proponuje się zniesienie podziału hipotek na zwykłe i kaucyjne, co przyczyni się do uproszczenia przepisów o hipotece. Projekt zakłada również dopuszczenie możliwości zabezpieczenia jedną hipoteką więcej niż jednej wierzytelności. Inną zmianą jest możliwość zastąpienia zabezpieczonej wierzytelności inną wierzytelnością tego samego wierzyciela. W nowelizacji ustawy proponuje się również wprowadzenie hipoteki właściciela w przypadku, gdy dojdzie do skupienia w jednym ręku wierzytelności hipotecznej oraz własności obciążonej nieruchomości bez wygaśnięcia zabezpieczonej wierzytelności. Dzięki temu hipoteka nie wygaśnie, a właściciel będzie mógł przenieść zabezpieczoną wierzytelność wraz z hipoteką o dotychczasowym pierwszeństwie na inną osobę.
JP
|