|2008-11-04|
Geodezja, Mapy, Instytucje, Imprezy
Konferencja „Jakość w administracji geodezyjnej”
We Wrocławiu odbyła się (22-23 października) ogólnopolska konferencja poświęcona jakości w administracji geodezyjnej, która pokazała zróżnicowanie poglądów na temat administracji i jej funkcjonowania w kontekście jakości.
Organizatorem konferencji był prezydent Wrocławia, którego reprezentowały Biuro Geodety Miejskiego oraz Zarząd Geodezji, Kartografii i Katastru Miejskiego we Wrocławiu. Uroczystego otwarcia dokonał wiceprezydent Adam Grehl. W spotkaniu udział wzięło blisko 100 uczestników, większość stanowili przedstawiciele administracji. Na konferencji zaprezentowano 13 referatów na temat pojmowania administracji i jej funkcjonowania – w kontekście jakości. Autorami tekstów były m.in. osoby zatrudnione na różnych szczeblach administracji publicznej, przedstawiciele nauki oraz praktycy związani z bezpośrednim wykonawstwem geodezyjnym. Podczas dwóch pierwszych sesji omówione zostały główne tezy referatów, a w drugim dniu obrad odbyły się dyskusje, których tematem przewodnim było pojęcie „jakości” w różnych jej aspektach. Podsumowaniem konferencji jest protokół z posiedzenia komisji wnioskowej.
We wnioskach skierowanych do GGK uczestnicy konferencji uznali za sprawę priorytetową niezwłoczne podjęcie prac związanych z nowelizacją ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Ich zdaniem powinno pozostać odrębnym kodeksem regulującym podstawowe zagadnienia geodezyjne i nie powinno być włączane do innych ustaw. Istotne jest wprowadzenie odpowiedniego zapisu o odpowiedzialności cywilnej podmiotów gospodarczych wykonujących prace geodezyjne i kartograficzne za wykonanie tych prac zgodnie z przepisami i standardami technicznymi dotyczącymi geodezji, kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie. Według komisji nowelizacja Pgik powinna obejmować m.in. delegację dla ministra właściwego do spraw administracji publicznej do wydania rozporządzeń wprowadzających nowe standardy zawodowe oraz dostosowanie postanowień dotychczasowych instrukcji do postępu technologicznego. Należy opracować i wprowadzić do ustawy standardy techniczne w zakresie czynności wznowienia znaków granicznych lub wyznaczenia punktów granicznych, podziałów rolnych, protokołów przyjęcia granic itd. Uczestnicy konferencji postulują, by wprowadzić do Pgik obowiązek ustawicznego kształcenia geodetów uprawnionych. W związku zaś z powszechnym naruszaniem art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy Pgik chcieliby rozwiązania problemu podpisywania przez geodetów uprawnionych dokumentacji geodezyjnej prac, których bezpośrednio nie wykonywali.
Wniosek w sprawie realizacji przez starostę ustawowych zadań określonych ustawą Pgik skierowano do Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego, natomiast w sprawie ujednolicenia interpretacji przepisów tej ustawy na poziomie województwa do – dolnośląskiego WINGiK-a.
Więcej w grudniowym GEODECIE
Julia Kurpiewska
|