|2008-10-23|
Prawo, Instytucje
KE wszczęła postępowanie przeciwko Polsce i Szwecji
Komisja Europejska rozpoczęła 16 października postępowanie w sprawie naruszenia przez Polskę i Szwecję przepisów dotyczących warunków ponownego wykorzystywania informacji wytworzonych, zgromadzonych i dzielonych przez organy publiczne.
KE skierowała do Polski i Szwecji wezwania do usunięcia uchybienia w związku z niekompletną i nieprawidłową transpozycją dyrektywy unijnej z 2003 r. w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego (dyrektywa PSI). Zarówno w polskim, jak i szwedzkim ustawodawstwie nie dokonano pełnego wdrożenia kilku przepisów dyrektywy PSI.
Komisja uznała, że kilka najważniejszych przepisów tej dyrektywy nie zostało transponowanych do prawa polskiego. Są to przepisy dotyczące indywidualnych praw do ponownego wykorzystywania niektórych informacji sektora publicznego, opłat za korzystanie z nich, niedyskryminowania użytkowników, przejrzystości w odniesieniu do rodzaju informacji, jakie mogą być dostępne do ponownego wykorzystywania, warunków licencjonowania, zakazu umów o wyłączność (udzielaną przez organy publiczne przedsiębiorstwom na wykorzystywanie informacji sektora publicznego) oraz rozpatrywania wniosków o ponowne wykorzystywanie informacji. Oba kraje mają dwa miesiące, aby odpowiedzieć na wezwania do usunięcia uchybienia. W przypadku gdy Komisja nie otrzyma odpowiedzi (lub gdy uwagi przedstawione przez dane państwo członkowskie nie będą satysfakcjonujące) Komisja może podjąć decyzję o wydaniu „uzasadnionej opinii”, a następnie, jeżeli państwo członkowskie nie dopełni swoich obowiązków, skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Jak podano w komunikacie KE, organy sektora publicznego produkują znaczną ilość informacji, z których większość posiada potencjał handlowy związany z ich ponownym wykorzystaniem jako źródła nowych produktów i usług, takich jak prawnicze bazy danych pełniące rolę punktu kompleksowej obsługi dla orzecznictwa i prawodawstwa lub dla usług ratingu kredytowego. Niemniej większość informacji sektora publicznego nie jest ponownie wykorzystywana, mimo ich wartości handlowej.
Źródło: KE
|