Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-10-16| Mapy, Instytucje, Imprezy

Otwarcie wystawy „Rzeczpospolita wielu narodów” w AGAD


Dzisiaj (16 października) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Rzeczpospolita wielu narodów”, która upamiętnia jubileusz 200-lecia istnienia Archiwum Głównego Akt Dawnych. Oglądać ją można w siedzibie AGAD, mieszczącej się w zabytkowym pałacu Raczyńskich w Warszawie przy ul. Długiej 7.

Wystawa prezentuje wielokulturowość jednego z największych organizmów państwowych nowożytnej Europy, jakim była Rzeczpospolita Obojga Narodów. Źródłem jej siły była różnorodność narodowościowa, kulturowa i wyznaniowa – czego wynikiem było wydanie w 1573 roku aktu Konfederacji Warszawskiej, gwarantującej w dobie wojen religijnych prawo do swobody wyznania. Stanowisko to zostało utrzymane w najstarszej w Europie ustawie rządowej, która do historii przeszła pod nazwą Konstytucji 3 Maja.

Wystawa ukazuje blaski i cienie dawnej Rzeczypospolitej oraz rolę języka polskiego jako elementu scalającego społeczeństwo. Zwiedzający będą mogli także zobaczyć, w jakich warstwach społecznych przetrwał język litewski, jak tworzyła się literatura białoruska w języku narodowym, jaki był wpływ Rzeczpospolitej na kulturę Niemców, Holendrów, Francuzów czy Włochów. Tło wystawy stanowią historyczne mapy, m.in. mapa kontynentu europejskiego Wilhelma Blaewa „Europa recens descripta a Guilielmo Blaew”.

Wystawę otworzył dyrektor AGAD dr Sławomir Radoń. Na uroczystość przybyli m.in.: wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski, rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, zastępca szefa Kancelarii Premiera Adam Leszkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasz Werke oraz prezes Stowarzyszenia Archiwistów Polskich prof. Jarosław Kurasiński. Prezydenta RP reprezentował Andrzej Tarkowski. Zjawili się także goście z zagranicy, szefowie archiwów z 19 państw, przedstawiciele instytucji kulturalnych, archiwów i muzeów.

Dla zwiedzających wystawa czynna jest od 17 do 30 października (od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18 oraz w soboty i niedziele w godzinach 11-15). Wstęp wolny.

Julia Kurpiewska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama