Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-10-10| GIS, Mapy, Firma, Prawo, Instytucje

Szlezwik-Holsztyn kontra Google


Przez wiele dni po Szlezwiku-Holsztynie jeździły samochody wyposażone w kamery, które na zlecenie Google Inc. fotografowały ulice na potrzeby usługi internetowej Google StreetView.

1 października sprawą zajął się parlament tego kraju związkowego leżącego na północy Niemiec. Według Thilo Weicherta, szefa niezależnego związkowego centrum ds. ochrony Danych (ULD), działalność Google polegająca na fotografowaniu budynków i nieruchomości dla celów publikacji internetowej jest naruszeniem federalnej ustawy o ochronie prywatności. Thilo twierdzi, że nawet jeśli uchwycony (obiektywem kamery Google na samochodzie) widok jest ogólnie dostępny i daje tylko wycinkowy obraz terenu, to widz uzyskuje jednak informacje o charakterze budowli, projekcie i wyposażeniu: budynku, ogrodu, mieszkań itp. z możliwością oceny ich wartości, dostępu do nich czy też okradzenia.

ULD zwróciło się więc 1 września br. do Google Germany o niepublikowanie obrazów Szlezwiku-Holsztyna, gdyż jest to bezprawne. 30 września ULD dostało odpowiedź, że za akcję StreetView odpowiedzialna jest Google Inc. w USA. Ta z kolei powiadomiła ULD, że w tym roku nie planuje publikacji zdjęć tego landu. Jak napisano, pojazdy wyposażone w kamery znalazły się w tym regionie tylko z powodów logistycznych. Jednocześnie firma jest przekonana, że publikacja zdjęć ulic w StreetView jest zgodna z niemieckim prawem.
Mieszkańcy regionu i administracja podzielają jednak obawy wyrażone przez ULD.
Thilo Weichert jest na razie usatysfakcjonowany, bo przynajmniej przez jakiś czas zdjęcia ulic miast w Szlezwiku-Holsztynie nie znajdą się w serwisie Google.

AB


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS