Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-10-09| Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Instytucje

Pierwsze zdjęcie z satelity GeoEye-1


Firma GeoEye Inc. opublikowała pierwsze zdjęcie dostarczone przez najnowszego wysokorozdzielczego satelitę GeoEye-1. Obraz przedstawia Uniwersytet Kutztown w Pensylwanii.

Pierwsze kolorowe zdjęcie o rozdzielczości terenowej 0,5 m wykonano po trwającej od 6 września kalibracji i kontroli systemu. Zdjęcie pokazuje kampus uniwersytecki – budynki akademickie, boisko sportowe, parking i drogi – leżący pomiędzy miejscowościami Reading i Allentown. Obraz zarejestrowano 7 października o godzinie 12.00 (czasu wschodnioamerykańskiego) z wysokości 681 km.
Satelita może równolegle rejestrować zdjęcia panchromatyczne o rozdzielczości 0,41 m i multispektralne – 1,65 m. Obraz kampusu powstał przez połączenie obu typów zdjęć (czarno-białego i kolorowego) i wyprodukowanie kolorowego o rozdzielczości 0,5 m. Z uwagi na ograniczenia rządowe dotyczące rozpowszechniania obrazów o rozdzielczości lepszej niż 0,5 metra zdjęcia panchromatyczne (0,41 m) są „pogarszane” do półmetrowej rozdzielczości.

Według Billa Schustera, dyrektora ds. operacyjnych GeoEye, koszt całego programu związanego z zaprojektowaniem, budową i wystrzeleniem satelity oraz stworzeniem czterech naziemnych stacji odbiorczych nie przekroczył 502 mln dolarów. Brad Peterson, wiceprezes GeoEye, powiedział z kolei, że jakość zdjęć pozyskiwanych z GeoEye-1 polepszy się, bowiem trwa jeszcze proces kalibracji.
Satelitę GeoEye-1 zbudowała firma General Dynamics Advanced Information Systems z Gilbert (Arizona), natomiast system obrazowania wykonała ITT z Rochester (Nowy Jork). Według GeoEye, pierwsze zdjęcia znajdą się w sprzedaży komercyjnej późną jesienią tego roku.

Źródło: GeoEye


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS