|2008-10-09|
GIS, Mapy, Firma, Instytucje
Zaktualizowano dane o pokryciu terenu Polski w ramach projektu CLC2006
CORINE Land Cover 2006 jest kontynuacją koordynowanego przez Europejską Agencję Środowiska programu dostarczania ośrodkom decyzyjnym i społeczeństwu aktualnych i wiarygodnych informacji o pokryciu terenu. Podsumowanie realizacji polskiej części projektu i zastosowanie baz danych z lat 1990 i 2000 zaprezentowano 8 października podczas seminarium w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska.
O udostępnieniu CORINE Land Cover 2006 szerokiemu gronu użytkowników poinformowano oficjalnie 16 września podczas konferencji Kopernikus (GMES) w Lille, w związku z uruchomieniem europejskiego serwisu Land Monitoring. Jednostką odpowiedzialną za realizację projektu CLC2006 w Polsce był GIOŚ, natomiast bezpośrednim wykonawcą Instytut Geodezji Kartografii w Warszawie.
CLC2006 jest aktualizacją bazy danych z roku 2000 z uwzględnieniem zmian powyżej 5 ha. Prace wykonane zostały drogą interpretacji wizualnej na podstawie obrazów dostarczanych przez indyjskiego satelitę IRS-P6 oraz francuskiego SPOT-4. Porównując bazy danych, stwierdzono iż zmiany form pokrycia terenu w okresie 2000-2006 wystąpiły na 0,5% powierzchni naszego kraju.
Nowymi produktami projektu CORINE są powstałe w wyniku automatycznej klasyfikacji warstwy tematyczne lesistości, a także przepuszczalności gruntu, co w praktyce przekłada się na identyfikację obszarów zabudowanych. Rozmiar najmniejszych wydzieleń zawartych w powstałych danych odpowiada rozmiarowi piksela przetwarzanych obrazów, czyli 20 x 20 m.
Bazy CORINE Land Cover są bezpłatnie udostępniane do zastosowań niekomercyjnych przez GIOŚ. Podczas seminarium zaprezentowano przykłady ich wykorzystania przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, UNEP/GRID Warszawa, Mazowiecki System Informacji Przestrzennej oraz w programie Natura 2000.
Środki finansowe na realizację krajowego projektu CLC2006 pochodziły z Europejskiej Agencji Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Dawid Olesiuk
|