Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-10-09| GIS, Mapy, Firma, Instytucje

Zaktualizowano dane o pokryciu terenu Polski w ramach projektu CLC2006CORINE Land Cover 2006 jest kontynuacją koordynowanego przez Europejską Agencję Środowiska programu dostarczania ośrodkom decyzyjnym i społeczeństwu aktualnych i wiarygodnych informacji o pokryciu terenu. Podsumowanie realizacji polskiej części projektu i zastosowanie baz danych z lat 1990 i 2000 zaprezentowano 8 października podczas seminarium w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska.

O udostępnieniu CORINE Land Cover 2006 szerokiemu gronu użytkowników poinformowano oficjalnie 16 września podczas konferencji Kopernikus (GMES) w Lille, w związku z uruchomieniem europejskiego serwisu Land Monitoring. Jednostką odpowiedzialną za realizację projektu CLC2006 w Polsce był GIOŚ, natomiast bezpośrednim wykonawcą Instytut Geodezji Kartografii w Warszawie.

CLC2006 jest aktualizacją bazy danych z roku 2000 z uwzględnieniem zmian powyżej 5 ha. Prace wykonane zostały drogą interpretacji wizualnej na podstawie obrazów dostarczanych przez indyjskiego satelitę IRS-P6 oraz francuskiego SPOT-4. Porównując bazy danych, stwierdzono iż zmiany form pokrycia terenu w okresie 2000-2006 wystąpiły na 0,5% powierzchni naszego kraju.

Nowymi produktami projektu CORINE są powstałe w wyniku automatycznej klasyfikacji warstwy tematyczne lesistości, a także przepuszczalności gruntu, co w praktyce przekłada się na identyfikację obszarów zabudowanych. Rozmiar najmniejszych wydzieleń zawartych w powstałych danych odpowiada rozmiarowi piksela przetwarzanych obrazów, czyli 20 x 20 m.

Bazy CORINE Land Cover są bezpłatnie udostępniane do zastosowań niekomercyjnych przez GIOŚ. Podczas seminarium zaprezentowano przykłady ich wykorzystania przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, UNEP/GRID Warszawa, Mazowiecki System Informacji Przestrzennej oraz w programie Natura 2000.

Środki finansowe na realizację krajowego projektu CLC2006 pochodziły z Europejskiej Agencji Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Dawid Olesiuk


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS